Şark meselesi Gebze’de konuşuldu

Şark meselesi Gebze’de konuşuldu
02 Mart 2016, Çarşamba - 15:19

Şark meselesinin doğuşu ve günümüze yansımaları konuşuldu.Gebze Kent Politikaları Üretme ve Geliştirme Derneği ‘Şark Meselesi ve 1071’den Günümüze Yansımaları’ başlıklı bir seminer gerçekleştirdi. Gebze Kent Politikaları Üretme ve Geliştirme Derneği Cemal Balcı Eğitim ve Toplantı Salonu’nda önceki gün gerçekleşen seminere CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, İl Yöneticisi Lütfü İlhan, CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Arzu Çakmak Pehlevan ve yönetim kurulu üyeleri, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Esener Eşsiz, CHP Gebze Belediyesi Meclis Üyeleri Serkan Davutoğlu, Salih Işık, Murat Erdoğan, Yılmaz Bulut, İşçi Emeklileri Derneği Gebze Şube Başkanı Ali Tunç ve yönetim kurulu üyeleri, ÇYDD Gebze Şube Başkanı Nurcan Çınar ve yönetim kurulu üyeleri, THK Gebze Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, CHP Gebze Belediyesi Eski Meclis Üyesi Cihangir Orhan ve Cemal Dursun, Gebze Kandıralılar Derneği Başkanı Sedat Durmuş, CHP Gebze eski ilçe yöneticisi İsmail Çiçek, Doktor İsmail Demir, CHP Gebze eski ilçe kadın kolları başkanı Birgül Belek, Gebze Kent Politikaları Üretme ve Geliştirme Derneği Başkanı Ali Fuat Bilir ve yönetim kurulu üyeleri, emekli öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı. 

OSMANLI AYAK UYDURAMADI

Sunuculuğunu Gülcan Aksu’nun yaptığı seminerde Eğitimci-Tarihçi Gazi Aydoğdu, ‘Şark Meselesi ve 1071’den Günümüze’ ilgili bilgiler verdi. Gazi Aydoğdu yaptığı konuşmada, “1071 Malazgirt Savaşı ile Türkler Anadolu’ya girmişlerdi. Türklerin Anadolu’ya girişi 1015’ten başlar 1064 Kars ve Ani ve Malazgirt Alparslan tarafından alınması ve komutanlarına Anadolu’yu tanımaları açısından görev vermesi bu bölgede yaşayan Arap, Kürt, Ermeni, Gürcülerle bu komutanların iyi ilişkiler kurması Malazgirt Savaşının kazanılmasında önemli rol oynamıştır.

Osmanlı devletinin kuruluş sırasında Avrupa’da iç karışıklıklar yaşanmaktaydı. Türklerin Rumeli’yi geçtiğinde Avrupa’da yüzyıl savaşları başlamıştı. Bu savaşlar İstanbul’un fethine kadar devam etmişti. Fetihten sonra Avrupa’da coğrafi keşifler yaşandı. Avrupa kısa sürede zenginleşti. Rönesans ve reform hareketleri Avrupa’nın gelişmesini sağlarken Osmanlı buna ayak uyduramadı. Devlet adamlarının ve padişahlarının yetersiz olması devletin yenilenmesinde önemli etkendir.

OKUMA-YAZMA SEFERBERLİĞİ

Osmanlı devleti eğitim sisteminin yükselme döneminde başarılı olduğunu duraklama ve yıkılış döneminde ortaçağ Avrupa’sının skolastik anlayışına döndüğünü 1800’lü yılların ortalarında 2. Mahmud ile başlayan eğitimde yenileşme hareketleri önemli gelişmelere de neden olmuştur. Fakat Osmanlı devletinin yıkılışını engelleyememiştir. Burada yetişen devlet adamları ve subaylar Kurtuluş Savaşını gerçekleştirip Türkiye Cumhuriyeti kurmuşlardır. Mustafa Kemal Fransız İhtilali’nin toplumlar üzerindeki etkilerini gözlemleyerek Türkiye’de cumhuriyetin kurulmasını eşitlik ilkesi ile kadınlara medeni kanunla haklar tanınmasını, tevhidi tedrisat ile eğitim ve öğretimin birleşmesini sağlamış, okuma-yazma seferberliği başlatmış. Latin alfabesini uygulamaya koyarak okuma oranının hızlanmasını sağlamıştır. Türk toplumuna çağ atlatmıştır. Kulluktan birey olmaya, ümmetten ulus olmaya, saltanattan cumhuriyete taşımıştır. Bütün bunları yaparken Avrupa’daki gelişmelerden faydalanmış bunları Türk toplumunun karakteristik özelliklerine uygulamış ve toplumun gelişmişlik düzeyini yükseltmiştir.” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki