Sarıkamış Gebze’de anıldı

08 Ocak 2016, Cuma - 13:33

Gebze’de, Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen Mehmetçikleri anmak için program düzenlendi. Programa Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’ in kızı Timsal Karabekir ve Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy katıldı.Gebze’de, Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen Mehmetçikleri anmak için program düzenlendi. Programa Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’ in kızı Timsal Karabekir ve Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy katıldı. 
Sarıkamış Harekatının 101. yılı anısına Gebze Belediyesi’nin katkıları ile Sarıkamış Beyaz Umut Derneği  Osman Hamdi Bey Kültür Salonu’nda bir program düzenledi. Düzenlenen programa Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, Gebze İlçe Emniyet Müdür Adem Gider, Tuzla Belediye Meclis Üyesi Köksal Yüzbaşıoğulları, Timsal Karabekir, Gebze belediye Başkan yardımcıları, İlçe müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi. Programda şehitler için kuranı Kerim okutuldu. Programda Prof. Dr. Mehmet Çelik Sarıkamış harekatı ile ilgili bilgiler verirken, birde tiyatro gösterimi yapıldı. Gebze Belediyesi’nin hazırladığı Sarıkamış Destanı belgeseli ise izleyicilerin beğenisine sunuldu. Program öncesi ve sonrası fuaye alanında ise Sarıkamış Sergisi vatandaşlar tarafından gezildi. BU BORÇ ÖDENMEZ
Programda selamlama konuşmasını Sarıkamış Beyaz Umut Derneği  Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaparak Sarıkamış’a bugünkü farkındalığı oluşturan Prof. Dr. Birgün Sönmez’ i hatırlatarak, programlara katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Yılmaz’ın ardından konuşan ve Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, 81 ilde yapılan Sarıkamış anma törenlerinin şehitlerimize yakışır şekilde yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Toksoy, “Bugün sahip olduklarımızın mimarı şehitlerimize ne yapsak borcumuzu ödemek çok zor. Bizler onların anısına sahip çıkarak, ülkemizi gelişmiş medeniyetler seviyesine yükselterek elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” şeklinde konuştu. 
SARIKAMIŞ RUHUNU YAŞATMALIYIZ
Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ise konuşmasında “Çanakkale, Sarıkamış bizler için çok önemlidir. Tarih tekerrürden ibarettir. Geçmişini bilmeyen geleceğe sağlam temellerle  ilerleyemez. Bu ruhun yaşatılması için bu programların yanı sıra Sarıkamış’a da gidilip o ruh yaşatılmalıdır.” ifadelerini kullandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin  Sarıkamış Belediyesi ile kardeş belediye olduğunu hatırlatan Köşker, Sarıkamış Bölgesi’nin ruhuna uygun yaşatılması için belediyeler olarak desteklerinin sürekli devam edeceğini söyledi.  “Şehitlerimizin yerlerinde rahat uyumaları için onların hiç düşünmeden uğruna canlarını feda ettikleri aziz vatanımıza sahip çıkmak çok önemlidir” diyen Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan  sön dönemde bölücü güçlerin etkinliklerinin arttığını hatırlatarak bu dönemde ülkeye sahip çıkmanın bir vatan borcu olduğunu belirtti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki