Sarıbay ; Süreç cadı avına dönüştürülmemeli

Sarıbay ; Süreç cadı avına dönüştürülmemeli
21 Temmuz 2016, Perşembe - 14:53

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, darbe girişimi ile ilgili yaptığı açıklamada, demokrasi ve parlamenter sistemin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurguladı.

 

Darbelere karşı halkın direnme hakkının kutsal olduğunu kaydeden Sarıbay, şu ifadeleri kullandı: “Siyasi partilere önümüzdeki dönemde çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Benzeri olaylarla bir daha karşılaşmamamız için siyasi partilerin özeleştiri yapması zorunluluktur. Türkiye Cumhuriyetinin laik, demokratik, hukuk devleti, parlamenter niteliğinin ne denli önemli ve vazgeçilmez olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Darbenin başarısız kılınmasında, tüm baskılara rağmen özgür ve bağımsız kalma iradesini kaybetmeyen medyanın rolü de ayrıca takdir edilmelidir. Önümüzdeki görev, darbecilerin hesap vermesi, toplumsal normalleşmenin sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesidir.

UYARI YAPTI

Türkiye’nin saygınlığı açısından hesaplaşma süreci sadece ve sadece hukuk sınırları içinde yürütülmelidir. Darbeciler, tüm işbirlikçileri ile birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelidir. Hesap sorma sürecini ve soruşturmaları, anayasa ve hukuk sınırları dışına taşıyıp bir cadı avına dönüştürmek, anayasayı ihlal eden darbecilerle aynı konuma düşmek olur. Demokrasi, hukuk, laiklik ve Cumhuriyet her zaman savunulması ve korunması gereken değerlerdir. Sokağa çıkmalar provokasyonlara yol açmamalı, şiddet dili bir yana bırakılmalı ve sağduyu hakim kılınmalıdır. Bu süreci birlik ve bütünlüğümüzü koruyarak sağlıklı şekilde atlatabiliriz.

NORMALLEŞME SÜRECİ
Soruşturmalarda özellikle sorumlu olanla olmayanı ayırmak, sorumlulardan hukuk sınırları içinde hesap sormak, bundan sonraki normalleşme ve demokratikleşme sürecinin selameti açısından büyük önem taşımaktadır. Soruşturmalar, intikam ve tasfiye fırsatı gibi görülmemelidir. Demokrasi şiddetle savunulamaz. Er ve erbaşlara dönük linç girişimlerinde bulunanlar hukuk devletinin gereği olarak darbeciler gibi yakalanıp acilen adalete teslim edilmeli ve soruşturulmalıdır. Siyaset kurumu ve devlet organları, halkın kutuplaştırılmasına, kışkırtılmasına, çatışma potansiyelinin tahrik edilmesine, Türk Silahlı Kuvvetlerinin düşman gibi gösterilmesine dönük her türlü girişim ve ortamı ortadan kaldırmakla sorumludur. Türkiye bir yangın coğrafyasında. Bu tablonun ordumuzun zayıflatılmasına yol açmasına asla izin verilmemeli. Böyle bir durum, çok daha ağır faturalar çıkarır. Ayrıca bu darbe girişimi siyasi faydalanma alanı olarak da görülmemelidir. Bu süreci kim siyasi hedefleri için kullanmaya kalkarsa, Türkiye’ye en büyük zararı verecektir. Türkiye’nin geleceği tam demokrasidedir.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki