Sarıbay ; OHAL bir buçuk ayda tamamlanmalı

Sarıbay ; OHAL bir buçuk ayda tamamlanmalı
27 Temmuz 2016, Çarşamba - 11:20

Düzenlediği basın açıklamasında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay,” Olağanüstü hal süreci bir buçuk ayda tamamlanmalı” dedi.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay yapmış olduğu basın açıklamasında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Olağanüstü Hal Süreci (OHAL) ile ilgili konuşan Başkan Sarıbay,” Olağanüstü hal süreci bir buçuk ayda tamamlanmalı” dedi.

BASIN DÖRDÜNCÜ GÜÇ OLSUN

Sarıbay konuşmalarına şöyle devam etti:”Öncelikle Basın Özgürlüğü gününüzü kutluyorum.24 Temmuz Lozan Barışı’nın da yıl dönümü idi. Miting nedeniyle haber konumuna getirilemedi. Her ikiside bizim ve ülkemiz için önemli. Darbenin savuşturulmasında medyanın önemi bir kez daha anlaşıldı. Bağımsız bir medya demokrasiye olan bir güvencedir. Parti olarak bizler basının dördüncü güç olarak anayasaya koyulmasını savunmaya devam ediyoruz. Demokrasi mitingi darbe girişimine  karşı halkı açıkca davet ettiğimiz, parti ayrımı gözetmeden yaptığımız bir mitingdi. 1 milyona yakın insanın demokrasiye bağlılığını gösterdi. Halk bundan sonra hiçbir şekilde darbenin olamayacağını gösterdi. Darbede şehit olanların ailelerine baş sağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

OHAL BİR BUÇUK AYDA TAMAMLANSIN

“Hala yakalanmayan darbe girişimcileri var. Kaçaklar var deniliyor. OHAL ile birlikte özgürlüklerin kısıtlanması var. Parti olarak özgürlüklerin kısıtlanması ve OHAL ile ilgili temsilcilerimiz ve milletvekilleri olumlu oy vermediler. Olağanüstü halle ilgili bazı uygulamalar yapılmakta. Özgürlüklerin kısıtlanmadan, insanları rencide etmeden yapılmasını söylüyoruz. Devlet kendisini koruyacak tabikide. Geçtiğimiz haftalarda tutuklananların bugün itibariyle görüşmeleri aile ve noterle açık hale geldi. Özgürlükler anlamında OHAL bir buçuk ayda tamamlansın istiyoruz. Cumhuriyet Mahallesi muhtarımız olay gecesiyle ilgili sosyal medyada bir yorumda bulunmuş. Hakkında soruşturma açılmış ve görevden alınmış. Darıca’da bir avukat arkadaşımız ailesine haber verilmeden alınmış. Aileler bu konuda perişan. Güvenlik görevlilerimizin bu konuda haber verecek şekilde hareket etmesini istiyorum.”

DEMOKRASİNİN İÇE SİNDİRİLMESİ GEREK

Sarıbay son olarak şunları söyledi:”Demokrasi mitinginde bir manifesto okundu. Bu manifesto bundan sonra yapılacak olan çalışmaların hepsine düstur olmalı. Bu mitingle ilgili Cumhurbaşkanı Genel Başkanımıza teşekkür etti. 9 ve 10 Ağustos’ta üçüncüsü gerçekleşecek olan il başkanları toplantımız var Çanakkale’de. Ardından Anafartalarda mitingde yer alacağız. 13-14-15 Ağustos’da geleneksel Nevşehir Hacı Bektaş Veli Festivali’ne gideceğiz. Perşembe Pazarı Alanı’nın ‘Demokrasi Meydanı’ olmasıyla ilgili de tüm Türkiye’nin demokrasi meydanı olarak adlandırılması taraftarıyız. Lafta değil içsel hale getirilip içine sindirilmesi lazım.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki