Sarıbay: Demokrasimize kara bir leke eklendi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması ile ilgili basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Demokrasi tarihimize eklenen kara bir leke” dedi
28 Kasım 2015, Cumartesi - 16:17

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay dün İl Binasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuşmalarında, “Artık özgürlükler ayaklar altına alındı” diyen Sarıbay CHP Genel Merkez tarafından kamuoyuna paylaşılmak üzere il binasına gönderilen yazılı basın açıklamasını okudu. Sarıbay tarafından okunan basın açıklamasında yaptıkları bir haber sebebiyle tutuklanan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün serbest bırakılması gerektiği vurgulandı.

‘YOK HÜKMÜNDEDİR’

Sarıbay yaptığı açıklamada, “Can Dündar ve Erdem Gül’ün “MİT tırları soruşturması” olarak adlandırılan soruşturma kapsamında tutuklanması, demokrasi tarihimize ve basın özgürlüğü sicilimize eklenen yeni bir lekedir” sözlerini kullanarak, “Basın kanununun açık hükümlerine göre mahkeme konusu bile olmayacak bir dosyadan, tamamen ilgisiz konumdaki Cumhurbaşkanlığı makamının şikayet dilekçesi ile bir dava uydurulmuştur. Hukukun keyfiyete alet edildiğini bu dava, sonucu ne olursa olsun yok hükmündedir” dedi.

‘KORKULARININ TESCİLİ’

“Basın tarihimizin en vicdansız kararlarından biri olarak tarihe geçecek olan bu karar, tüm ortakları için bir utanç vesikası olacaktır” ifadelerini kullanan Sarıbay, “Ancak bu tutuklama kararı, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yeni bir başlangıcın da müjdesindedir. Çünkü karar, Erdoğan ve ekibinin korkularının tescillidir” diye konuştu.

‘TAHİR ELÇİ DOSTUMDU”

Konuşmasında Can Dündar ve Erdem Gül’e hitaben konuşan Sarıbay, “Biliyoruz ki başınız dik girdiğiniz o cezaevinden, başınız dik olarak çıkacaksınız. Ancak siz, cezaevine girerken sevinç çığlıkları atanlar, “Oh olsun” diyenler, korkak yüreklerinin ve karanlık yüzlerinin teşhir olduğunu unutmasın. Haksız karara rağmen, şahsi menfaatleri için susmayı tercih edenler de unutmasın ki onları boğacak olan da bu suskunluklarıdır” şeklinde konuştu. Sarıbay konuşmasının sonunda Diyarbakır’da çıkan çatışma sonrasında hayatını kaybeden Tahir Elçi’nin hayatını kaybetmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, “Ülkenin bu duruma düşmesinin tek sorumlusu AKP’dir. Tahir bey benim dostumdur. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki