Sağlıkta Yoğun Bakım Krizi

Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastanelerdeki tescili yapılmamış yoğun bakım hizmetleri için en alt düzeyden ödeme yapacağını açıkladı.
07 Ağustos 2015, Cuma - 13:53

Özel Hastaneler Derneği bunun yerine SGK'ya mektup yazdı ve "Böyle olursa hizmet veremeyiz" dedi.İddialara göre SGK, 1 Temmuz'da yoğun bakım hizmetlerinde esnek dönemin sona erdiğini açıkladı. Karar çerçevesinde 1 Ağustos tarihi itibariyle seviyelendirmesi yapılmamış olan yoğun bakım servislerinde verilen hizmetleri 1. basamak olarak değerlendirmeye ve en alt düzeyde ödeme yapmaya başladı.

 

YOĞUN BAKIM HİZMETLERİ SÜRDÜRÜLEMEZ

SGK'nın duyurusu üzerine, Özel hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) de SGK'ya mektup yazdı. Mektupta, tescili tamamlanmamış yoğun bakım hizmetlerine en alt seviyeden ödeme yapılmasının hem hekim emeğinin göz ardı edilmesine ve sağlık kuruluşunun zarar görmesine, hem de toplumun zarar görmesine neden olacağı ve yoğun bakım tedavi hizmetlerinin bir süre sonra sürdürülememesine neden olacağı ifade edildi.

 

'ARTIK FAZLA ÖDEME YAPMAK İSTEMİYORUZ'

SGK yetkilileri sorunun kaynağının tescil işlemlerinin tamamlanmaması olduğunu belirterek şu görüşleri dile getirdi: “Biz artık sağlıklı bir tescil işlemi olmadan daha fazla ödeme yapmak istemiyoruz. Tescil işlemi tamamlansa ve objektif bir değerlendirme ışığında yoğun bakım hizmetlerinin seviyesi ortaya çıksa ona göre gönül rahatlığıyla ödeme yapabiliriz.”

SGK, özel hastanelerin verdiği yoğun bakım hizmetlerinde verilen hizmetin yoğunluğuna ve niteliğine göre farklı ücretlendirmeler uyguluyor. Birinci basamak yoğun bakım hizmetine 200 TL civarında ödenirken, bu rakam 3. basamakta 800 TL'ye kadar çıkıyor. Bu seviyeyi ise Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı tescil belirliyor

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki