Sadettin Hülagü bir yılı değerlendirdi

14 Ocak 2016, Perşembe - 13:07

Görevi başında geçen bir yıllık süreyi değerlendiren KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, gençlerin alkol sorunu olduğuna vurgu yaptı. Terör olaylarına değinen Hülagü, “Gün birlik olma günüdür” dedi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, The Ness Otel’de gerçekleştirdiği basın toplantısı ile geride kalan bir yıllık görev süresi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. KOÜ dekanı,öğretim görevlileri ve yerel basın temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında Hülagü, “Bu toplantı bir başlangıç olsun” diye konuştu.

ÖĞRENCİ SAYISI ARTTI

Kentin büyük bir deprem yaşadığını hatırlatan Hülagü, “1 Aralık 2014’de görevi teslim aldım. Geçen sene yüzde 7 küçülmeye gittik. Bu sene bir yüzde 7 daha küçülmemiz gerekiyor. Sınıfları büyütmek geçici çözümler. Batı yerleşkesinde eğitim blokları yapmalıyız” diyerek Kocaeli Üniversitesi’nin öğrenci sayısının direnmelerine rağmen giderek arttığını söyledi.

“İDDİALAR GERÇEK DIŞI”

Öğretim görevlilerinin öğrencileri bütünlemeler üzerinden para kazanmak için bıraktıkları iddialarına da yanıt veren Prof. Hülagü, “Hocalar öğrencileri para almak için bırakıyor gibi bir yorum yapıldı, ama böyle bir durum söz konusu değil. Alttan ders almak isteyen öğrencilere fırsat verilmesi için bunu istedik. Öğrenci mantığıyla meselelere bakmak istemiyoruz. Kararı senato verecek. Hangi fikir kentin yararına olacaksa ona karar vereceğiz. Bu sene bütünlemeler devam edecek” şeklinde konuştu.

“İNGİLİZCE ZORUNLULUĞU BİTTİ”

Yüksek lisans yapmak için İngilizce şartını kaldırdıklarını dile getiren Hülagü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu konuda İngilizce şartı aranmaması şeklinde görüşümü belirttim. Sonuç olarak bu zorunluluğu kaldırdık. Sadece teslimde İngilizce zorunluluğu kaldı. Yeni kayıt 10 bin, yeni mezun 5 bin 700. Öğrencilerimiz maalesef mzun olamıyor.”

“YAZ OKULU İSTENMİYOR”

Üniversitede bütünlemelerin kalkarak yerini yaz okuluna bırakma konusunda yoğun tartışmaların yaşandığı dönemle ilgili yorum yapan Sadettin Hülagü, “2015-2015 eğitim dönemindeki ilk yaz okulunda 2014-2015 eğitim döneminde 5 bin 114 öğrenciye 380 ders verilmiştir. Yaz okulunu hocalarımız da öğrenciler de istemiyor. Öğrenci temsilcilerini çağırdık onlardan da isteyenler var. Bizim amacımız sadece kampüs boş kalmasın” diye konuştu.

HER FAKÜLTEYE YABANCI HOCA

Basın toplantısında farklı ifadeler kullanan Hülagü, şöyle konuştu: “Vatanına milletine hainlik yapmadığı sürece herkesin yükselme hakkı vardır. 60 kişi görevde yükselmeyi kazandı ve atamaları başladı. Üniversitemizde 2016’dan itibaren 40 adet öğretim elemanı 8 ay süreli yurt dışındaki üniversitelere araştırma yapmak üzere gönderilecek. Her fakülteye yabancı hocalar getirmek istiyoruz. Üniversitemizde yabancı dil noktasında hocalarımızın yetersiz olduklarını fark ettim. Anıt Park’ta bunun için kurslar açtık. 5 arkadaşımız yaptığımız kursun sınavından geçtiler.”

İKİNCİ ÇORBA ÇEŞMESİ VE AMATEM

Kampüs ile ilgili genel değerlendirmelerde bulunan Hülagü, sözlerini şöyle tamamladı: “Çocuklar açık alanlarda namaz kılıyorlar. Bu görüntüler hoşuma gitmedi. Bunun için ilgili çalışma yapıyoruz. Yeni bir çorba çeşmesi için Nevzat Bey ile görüştük. Gençlerin en büyük sorunu alkol. Alkol ve madde bağımlılarına yönelik tedavi hizmeti vermek ve bu konuda araştırmalar yapmak üzere İzmit Belediyesi işbirliği ile AMATEM kurulacak. Ayrıca Kandıra’da bulunan Kandıra MYO ve Kandıra Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu için bir bağışçı tarafından hibe edilen 30 dönüm araziye yeni kampüs inşa edilecek. Ülkemiz terör şiddeti altında. Bugün her şeyi bir kenara bırakıp bir araya gelme günümüz. Söz konusu vatan olunca gerisi teferruattır.” sözüyle bitirdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki