Rusya ilan etti...

Suriye’de terör örgütü DAEŞ’le mücadale adı altında Esad karşıtı muhalifleri vuran Rusya, ‘dünya artık tek kutuplu olmayacak’ mesajıyla yeni bir ‘Soğuk Savaş’ın başladığını duyurdu.
03 Ekim 2015, Cumartesi - 11:17

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Dünya artık tek kutuplu olamayacak” açıklamasıyla yeni bir dönemin başladığını duyurdu.

“Eski alışkanlıklardan çok zor kurtulunduğunun ve dünya arenasında tek kutuplu üstünlükten vazgeçilmesinin zor olduğunun farkındayız” diyen Lavrov, “Bu süreç zor ve uzun olacak. Fakat tüm alanlarda sorumlulukların paylaşılması gerektiği sonucuna varacağımızdan eminiz” ifadelerini kullandı. Rusya’nın tepki çeken Suriye’deki muhaliflere yönelik operasyonunun ise 3-4 ay kadar süreceği belirtildi. Açıklamayı yapan Rusya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alexei Pushkov,  aksi yöndeki kanıtlara rağmen DAEŞ’i hedef aldıklarını tekrarladı.

7 ülkeden çağrı

Türkiye, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan ortak bildiri yayınlayarak, Rusya’dan , Suriye muhalefetine ve sivillere yönelik saldırılarına derhal son vermesini istedi. ortak bildiride, Rusya’nın sivilleri hedef almasından endişe duyulduğu kaydedilerek, “Rusya Federasyonu’nun Suriye’ye askeri yığınağından ve hedef olarak DAEŞ’i almayan saldırılarından derin kaygı duyuyoruz” denildi.

Türk F-16’lara taciz

Türkiye-Suriye hudut hattında devriye uçuşu yapan iki Türk F-16 savaş uçağı, Suriye’de konuşlu füze sistemi tarafından radar kilidiyle taciz edildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan haberde,  Türkiye-Suriye hududunda, devriye uçuşu yapan altı F-16’dan ikisine, Suriye’de konuşlu füze sistemi ve Suriye’ye ait MIG-29 uçağı tarafından 52 saniye süre ile radar kilidi muhafaza edilerek tacizde bulunulduğu belirtildi.

Sivil kampa saldırı

Suriye’de operasyonlara devam eden Rus jetleri, İdlib’in Cebel ez-Zaviye bölgesindeki Belyun köyü ve Kefr Nebl beldesindeki yerleşimleri hedef aldı. Belyun köyü yakınlarında sivillerin kurduğu kampın vurulduğu saldırıda 4 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. Köyde kalanların, Hama’nın Sehl el-Gab ovasında yaşanan çatışmalardan kaçarak gelen siviller olduğu belirtiliyor.

Ayrım gözetmiyor

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Rusya’nın Suriye’de “ayrım gözetmeksizin” hava saldırıları düzenlediğini söyledi. “DAEŞ’e odaklandıkları iddialarına rağmen, Rusya’nın askeri operasyonlarına yönelik ilk işaretler,  örgütün çok az veya hiç olmadığı yerlere saldırdıkları yönünde” diyen Earnest, “Rusya, vurma niyetinde olduğu hedefleri vuruyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki