RUHU HÜNKAR ÇAYIRINDA

Yıllardır merak edilen “Fatih’in kalbi Kocaeli’de mi gömülü?” sorusunu cevaplandıran Prof. Dr. Enver Konukçu, “Kalbi bilinmiyor ama ruhu kesin Kocaeli’de“ dedi.
04 Mayıs 2014, Pazar - 18:38

 

Fatih Sultan Mehmed'in kalbi ve iç organlarının Gebze'de olduğuyla ilgili iddiaları yanıtlayan Prof. Dr. Enver Konukçu, "Fatih Sultan Mehmed, Amasra'ya giderken Gebze'de son nefesini verdi. İç organları tahrip olduğu için çıkartılıp o dönemde uygulanan en yaygın işleme göre hekimler tarafından temizlendi. Ama şunu söyleyebiliriz ki eğer her padişaha uygulanan prosedür ona da uygulandıysa Fatih'in yüreğinin Kocaeli'de gömülü olduğunu söylemek mümkün, bu kesin bir bilgi değil. En azından ruhu için Hünkar çayırında dolaşıyor diyebiliriz" dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu'na Fatih Sultan Mehmed ile ilgili akademisyenlerin sunduğu tebliğler damgasını vurdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Enver Konukçu ve Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. İbrahim Şirin konuyla ilgili bugüne kadar arşivlerden elde edilmiş olan bilgileri özetle paylaştı. Şirin, Fatih Sultan Mehmed'in Amasra'ya giderken ilk konakladığı yerin Maltepe ve Gebze olduğunu kaydetti. Şirin, "Fatih Sultan Mehmed çok fazla et tükettiği için o dönem padişahların sıklıkla yakalandığı niksir hastalığını yakalanıyor. Bu hastalıktan dolayı son günlerinde çok fazla kilo alıyor. Gebze'de o zaman Tekfur Çayırı olarak bilinen yerde ölüm onu yakalıyor. Ölümü gizleniyor. Hastalıktan dolayı iç organları tahrip olduğu için dönemin hekimleri tarafından çıkarılıp temizleniyor. ve yine büyük bir gizlilikle defnedilmek üzere İstanbul'a getiriliyor. Kendi yaptırdığı caminin ön tarafına gömülüyor. Ama elimizde iç organlarının Gebze'ye mi yoksa başka bir yere mi gömüldüğü ile ilgili bugün bir belge yok" bilgisini verdi.

Prof. Dr. Enver Konukçu ise Fatih Sultan Mehmed'in iç organlarının nerede gömüldüğüne dair çeşitli spekülasyonların ortaya atıldığını belirterek, "Cenazesi bile öldükten 48 saat sonra, 'Padişah rahatsızlandı' denilerek İstanbul'a getirildi. Gebze'de öldüğü yere taş konuldu. Fakat sonra kaldırıldı. Hatta İstanbul'a götürüldükten sonra iç organlarını çıkaran hekim öldürüldü. Mezarı yakın tarihte açılmak istendi" dedi. O dönemde Gebze'de Tekfur Çayırı olarak bilinen alanın Fatih Sultan Mehmed'in ölümünün ardından Hünkar Çayırı olarak değiştirildiğini de vurgulayan Konukçu, "Fatih Sultan Mehmed'in iç organlarının nerede olduğunu bugün net söyleyemeyiz. Ama böylesine büyük bir hünkarın Gebze'de ölmesinden dolayı ruhu hala orada dolaşıyor diyebiliriz" diye konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki