Rifat Hisarcıklıoğlu: Yatırımda Kocaeli Türkiye birincisi

KOTO’nun konuğu TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kocaeli’ye geldiğimde hep dinamik bir şekilde döndüm. Çünkü bu şehir fıkır fıkır kaynıyor. Keşke diğer 80 vilayetimiz de Kocaeli gibi olsa. Yatırım noktasında Kocaeli Türkiye birincisi” dedi
28 Kasım 2015, Cumartesi - 16:15

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen Sektörel Performans Değerlendirme Ödül Töreni’ne katılmak için Kocaeli’ye geldi. Ödül töreni öncesinde Kocaeli Ticaret Odası’na uğrayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada Kocaeli esnafı ile bir süre sohbet etti.  Hisarcıklıoğlu’na KOTO ziyaretin KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın yanı sıra TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul’da eşlik etti.


21 ÜLKEDEN 28 FARKLI HEYET AĞIRLADIK.

Ev sahibi KOTO Başkanı Murat Özdağ yaptığı konuşmasında,  “Göreve geldiğimizden beri üyelerimizin ve ilimizin iş dünyasını dünyaya açmaya çalıştık. 21 ülkeden 28 farklı heyet ağırladık. Yedi farklı iş ve yatırım gezisi gerçekleştirdik. Bu gezilerimizin tamamında KOSGEB desteği aldık. Bu zamana kadar birçok fuar düzenledik. Düzenlediğimiz fuarları da devam ettiriyoruz. Burayı bir fuar kenti haline getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


MESLEK LİSELERİ ODALARA DEVREDİLSİN

Oda Başkanı Özdağ, “Önümüzdeki yıl AutoShow 2016’yı Kocaeli’ye getiriyoruz. Yaptığımız fuarların bir kısmı saniyeye dönük bir kısmı da tüketiciye dönük fuarlar olacak. Ciddi bir şekilde çalışıyoruz. Meslek liselerinin ara eleman ihtiyacını karşılaması için TOBB’a ve odalara devredilmesini istiyoruz. Bu yolda ilk eğitim atağımızı KOTO Akademi olarak gerçekleştirdik. Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni kurduk. Okulumuza da büyük bir talep var. Öğrencilerimizi de özel olarak seçtik. Bir rol model oluşturmak istedik” şeklinde konuştu.


“BU ŞEHİR FIKIR FIKIR KAYNIYOR”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasında “Odalar birliği başkanlığı dönemimde Kocaeli’ye on ikinci gelişim. Kocaeli’ye geldiğimde hep dinamik bir şekilde döndüm. Çünkü bu şehir fıkır fıkır kaynıyor. Keşke diğer 80 vilayetimiz de Kocaeli gibi olsa. Türkiye’nin çehresi değişir. Kocaeli’nin ilçeleri dahil olmak üzere göç alan bir il. Bir yerde hareket varsa, canlılık varsa, ticaret sanayi varsa orası göç alır. Yatırım noktasında Kocaeli Türkiye birincisi. Bu yatırımların çoğunluğu da imalat sektöründe. Zaten Türkiye’nin de beklentisi budur. Ayrıca Kocaeli’de bir yılda iş yeri sayısı yüzde 6 artış yaşadı. Bu da Kocaeli’nin ticari hareketliliğini gözler önüne seriyor” açıklamasında bulundu.

KARŞILIKSIZ ÇEK KONUSU

Ticaret yapanlara önemli tavsiyelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, “Gelirken sıkıntılarımız noktasında bir anket yaptırdım. Üyelerimizin yüzde 79’u finansmana zor erişiyoruz şeklinde beyan vermiş. Kredi Garanti Fonu bu noktada çözüm olarak karşımıza çıkabilir. Bunu daha sık kullanmalısınız. Tahsilatta sıkıntılar yaşanıyor sonucu da çıktı. Özellikle çeklerde büyük sıkıntı yaşanıyor. Bunun da çözümü TOBB ve Bankalar Birliği, kare kodlu çeki icat ettik. Bu kare kodlu çeki kullanmanız lazım. Bu kare kodlu çek, karşılıksız çek sıkıntısını ortadan kaldıracak bir uygulamadır” ifadelerini kullandı.


BAKAN IŞIK KOCALİ İÇİN BİR ŞANS

Kocaeli’ye hangi bakanlık yakışır derseniz şüphesiz bu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’dır. Bakan Fikri Işık’la geçmiş dönemde de çok yakın ve güzel çalışmalara imza attık. Yeniden kendisi aynı görevle görevlendirildi. Kocaeli için bu çok büyük bir fırsattır. Ben Sayın Işık’ı çok uzun zamandan beri tanıyorum. Kendisi bu görevi eksiksiz yerine getirdi. Şimdi yeniden oldukça iyi çalışmalara hep birlikte imza atacağız” açıklamasında bulundu. Hisarcıklıoğlu’nun açıklamalarının ardından toplantı basına kapatıldı.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki