Ranta kurban ettirmeyiz!

Kandıra’da 18 köyü sular altında bırakacak Sungurlu Barajı ÇED toplantısı öncesi yöre halkının yanında olan CHP’li Milletvekili Hürriyet, “Birileri zengin olsun diye kimse yurdundan olmayacak”dedi.
21 Temmuz 2015, Salı - 00:50

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet; Kandıra’nın Akçaova ve Teksen Köyü’ne giderek yarım asırdan fazla Sungurlu Barajı’nın gölgesinde, ev ve topraklarını kaybetme korkusuyla yaşayan Akçaova halkının yanında yer aldı. Milletvekili Hürriyet’e, CHP Kandıra İlçe Başkan ı Recep Şenol, Belediye Meclis üyeleri Erdal Açıkgöz ve Hamza Biçer, Teksen Köyü Muhtarı Ziyaeddin Sağlam, Akçaova Köyü Muhtarı Remzi Yücel ve köylüler eşlik etti.

“PROJENİN ALTINDA RANT HİKAYESİ VAR”

Köyleri ve tarım arazileri sular altında kalacak olan köylüler, Akçaova Köyü’nde ÇED toplantısı yapılacağını ancak toplantıya karşı olduklarını ve barajı istemediklerini kaydetti. Baraj için kendilerine herhangi bir yer gösterilmeden yurtlarını terk etmek zorunda bırakıldıklarını ve tarım arazilerinin sular altında kalacağını söyleyen köylüler Hürriyet’ten destek istedi. Akçaova ve Teksen Köylerin ve boşaltılacak olan diğer köylerin mücadelesinin kendi mücadelesi olacağını belirterek sözlerine başlayan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet “13 yıldır ‘Sadece ben bilirim, ben ne diyorsam öyle olur’ diyen bir yönetim anlayışıyla mücadele ettik. Her projenin altından bir rant hikayesi ve birilerini zengin etme hikayesi ortaya çıkıyor” dedi.

HANİ 2071’E KADAR SU İHTİYACI YOKTU?

Açıklamasına devam eden CHP Milletvekili Hürriyet, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun İstanbul’un 2071 yılına kadar su sıkıntısı olmayacağına dair sözlerine de dikkat çekerek, “Madem Bakan Veysel Eroğlu 2071 yılına kadar İstanbul’un su sıkıntısı olmayacağını söylüyor, o zaman neden ekonomik ömrü 50 yıl olan bir baraj yapılmak isteniyor? Bir tarafta birinci sınıf tarım arazilerine çivi çakamayan köylü, diğer tarafta rant ekonomisi uğruna o tarım arazilerine istediğini yapan ve yağmalayan hükümet. Yöre halkının kulağına el altından AKP'li milletvekili ve bürokratların el altından yer topladıkları gibi bilgiler geliyor. Burayla ilgili kararlar alacak insanlar sizlersiniz. Bundan sonraki süreci hep beraber takip edeceğiz” açıklamasında bulundu.

SULAR ALTINDA KALACAK KÖYLER

Yapım fikri 1954 yılında atılan Sungurlu Barajı Yeşilçay İçme Suyu Projesi için Kandıra’ya bağlı Akçaova ve Teksen Köyleri İSKİ’nin koruma alanı bölgesi ilan edildi ve 2005 yılında ise köylere imar yasağı geldi. O tarihten beri evlerine bir çivi bile çakamayan yöre halkı şimdi de baraj yüzünden yurtlarından edilmek isteniyor. Akçaova ve Teksen Köyleri’nin haricinde baraj altında ve baraj havzası içinde kalacak olan Akıncı, Avdan, Ağaçağıl, Deliveli, Çalyer, Nasuhlar, Şerefsungur, Karadivan, Hacışeyh, Tatarahmet, Çakmaklar, Selametli, Çalca, Kubuzcu, Gebeşler ve Yağcılar Köyleri de boşaltılacak.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki