RAMAZAN’A GİRERKEN

11 Haziran 2015, Perşembe - 15:57

İmân edenlerin, Allah’ı zikretme ve Hakk’tan inene (Kur’ân’a) karşı kalblerinin(saygı ile dolma ve) yumuşama zamânı hâlâ gelmedi mi? Mü’minler, daha önce kendilerine kitab verilip de üzerinden uzun zaman geçen böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan çoğu yoldan çıkmıştır. (Hadid Suresi 16)

Üç ayların girişiyle beraber feyiz ve bereket dolu bir zaman dilimini yaşarken hep bir beklenti içinde olduk. Bu beklentiyi Sevgili Peygamberimiz’in bize öğrettiği bir dua ile de dile getirdik. Neydi o dua? Allahım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına kavuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned)

17 Haziran Çarşamba günü ilk teravih namazını kılacağız ve o gece kalkacağımız sahurla birlikte Ramazan orucuna başlayacağız.

Ramazan ayı faziletlerle, bereketlerle dolu bir aydır. Orucun farziyetini ve hikmetini beyan eden ayeti kerimede takvaya vurgu yapılmış, kulun Ramazan ayında sergileyeceği kulluk şuuru ve bu şuurun zirvesini teşkil eden oruçla elde edeceği en büyük kazanımın takva olduğu açıklanmıştır:

Ey iman edenler! Oruç, sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. (Bakara Suresi 184)

İnsan günah işleyen bir varlık olarak yaratılmıştır. Onun günah işlemesindeki en büyük etken nefsidir. Kur’an-ı Kerim’de nefis insana sürekli ve yoğun bir şekilde kötülük yapmayı emreden, günah işlemek için ona baskı uygulayan etkin bir mekanizma olarak tanıtılmıştır.

Yusuf dedi ki: Ben nefsimi temize çıkarmam. Çünkü nefis, sürekli kötülüğü emreder. Ancak Rabbimin merhamet edip koruduğu kimse müstesnâ. Doğrusu Rabbim bağışlayandır, merhamet edendir. (Yusuf Suresi 53)

İşte Ramazan’da tutacağımız oruç ibadetiyle nefsimizin bu baskısından kurtularak yaratılış amacımız doğrultusunda hayatımıza bir çekidüzen vererek takvaya ulaşma imkânını yakalayacak; yine diğer ayet-i kerimede istisna edilen Allah’ın rahmet, merhamet ve korumasına mazhariyet kazanacağız inşallah.

İmam Gazzali Hazretleri İhya adlı eserinde oruç bahsine girerken şeytanın hilelerinden kullarını uzaklaştıran Allah’a hamd ederek şöyle der:

Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır. (Buharî, Savm 5)

Rahmet, mağfiret ve nimetleriyle bizleri kuşatacak olan Ramazan ayına hazırlanalım. Niyet, irade ve düşüncelerimize balans ayarı yapalım. Kulluk balansı.

Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan ayının hayırlara, bereketlere, huzur ve esenliğe vesile olmasını diliyorum. Hayırlı Cumalar…

Mehmet KARATEPE

Çayırova Vaizi

 

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki