''POAŞ’ tan elinizi çekin''

''POAŞ’ tan elinizi çekin''
13 Nisan 2016, Çarşamba - 10:45

Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar dün sendika Genel Merkezinde yaptığı basın açıklamasında Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ)’nin özelleştirilme sürecinde yaşandığı iddia edilen şaibeler ile ilgili konuşarak, “POAŞ’ tan elinizi çekin” dedi.

Sendikanın İstanbul’da bulunan Genel Merkezinde gerçekleşen basın açıklamasına; Genel Sekreter Ahmet Kabaca, Genel Mali Sekreter Turgut Düşova, Genel Örgütlenme Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, Genel Yönetim Sekreteri Ünal Akbulut, Petrol İş Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, İstanbul 1.nolu Şube Yönetimi, İstanbul 2 nolu Şube Yönetimi, Kocaeli Şube Yönetimi, Kocaeli eski Kocaeli Şube Başkanı Muammer Bekaroğlu ve Merkez eski yöneticisi Adnan Özcan katıldı. 


ÖZEL KESİME RANT TRANSFERİ
POAŞ’ın özelleştirilme süreci hakkında bilgi veren Yaşar, “POAŞ'ın özelleştirme öyküsü göstermiştir ki, özelleştirme, kamu kesiminden özel kesime rant transferinin bir aracıdır. POAŞ özelleştirmesi ise bu rant transferinin en çarpıcı şekilde yaşandığı ibretlik bir süreçtir. Türkiye petrol, petrol ürünleri ve petrokimya sektörlerinde örgütlü olan Petrol-İş, 1980’li yılların ortalarından beri bu alanlarda faaliyet gösteren kamu kuruluşlarının özelleştirilmesine karşı mücadelesini aralıksız sürdürdü. 1990'lı yılların sonunda özelleştirilen yerli ve milli lastik fabrikası Petlas’ın ve özelleştirme süreci aynı yıllara denk düşen milli akaryakıt şirketi POAŞ’ın satışına karşı başlayan eylemliliklerimiz ilerleyen yıllarda TÜPRAŞ ve PETKİM gibi diğer özelleştirme kararlarına karşı da sürdü. POAŞ özelleştirmesinin ilan edildiği tarihte, kamuoyunu ve hükümet yetkililerini bu özelleştirmenin yaratacağı olumsuz sonuçlara karşı uyarmıştık. Günümüzde çeşitli haberlerle gündeme gelen POAŞ'ın özelleştirme sürecinde, toplumsal sorumluluklarımızın gereği olarak bu tür olumsuzlukların yaşanabileceğini belirtmiştik. Ne yazık ki, haklı çıktık. Bugün bir kez daha, POAŞ özelleştirmesini ve sonuçlarını kamuoyunun bilgisine sunarak, sendikaların özelleştirmeler ve emekçileri ilgilendiren başlıklarda uyarı ve taleplerinin yerinde ve zamanında dikkate alınması gerektiğini belirtmek istiyoruz” dedi. 
 

1 MAYIS YÜRÜYÜŞÜ ÇANAKKALE’DE
1 Mayıs İşçi Bayramı kutlama programı ile ilgili de açıklama yapa Yaşar, Türk İş tarafından geçen hafta yapılan toplantıda 1 Mayıs’ı Çanakkale’de kutlama kararı aldığını söyledi. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki