PKK’nın boşluğunu YDG-H doldurdu

PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H'li bir teröriste açılan davada çarpıcı tespitler yer aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK’nın sözde ateşkes sürecinde kırsaldaki eylemsizlikten dolayı oluşması muhtemel boşluğu YDG-H ile doldurduğu belirtildi.
15 Eylül 2015, Salı - 10:20

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üzerinden silahlı terör örgütü adına faaliyet göstermek için Irak'ın kuzeyindeki kamplara gittiği tespit edilen bir örgüt üyesi hakkında dava açtı. İddianamede, terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H hakkında da ilginç bilgilere yer verildi. YDG-H'nin 2013 yılından bu yana terör örgütünü müzahir kitle üzerindeki hakimiyetini artırmaya yönelik eylem ve faaliyetlerini sürdürdüğü belirtilen iddianamade, sözde ateşkes sürecinde kırsal alandaki eylemsizlikten oluşması muhtemel boşluğun bu yapılanma üzerinden doldurulmasının amaçlandığı tespitlerine yer verildi.

ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN YARGILANACAK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu'nda görevli savcı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında PKK'nın kırsal alanında silahlı faaliyet yürüttüğü tespit edilen Recep Deniz hakkında dava açıldı. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede Deniz'e “PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma” suçu yöneltildi.

MEKTUP BIRAKTI

Şüpheli Recep Deniz'in Ankara'da bir öğrenci evinde kaldığı anlatılan iddianamede, Deniz'in “Ders çalışmaya gidiyorum” gidiyorum diyerek evden ayrıldığı ve bir daha eve dönmediği belirtildi. Deniz'in kullandığı odada ailesine ulaştırılmak üzere bir mektup bulunduğu kaydedilen iddianamede, mektupta özetle, “onurlu bir halk olabilmek için bir mücadele verilmesi gerektiğini, bu mücadelenin de PKK saflarında olabileceğini ve PKK'ya katılma kararını kendisinin verdiğinin” anlatıldığı vurgulandı. Tanık ifadelerine de yer verilen iddianamede, örgüt üyesi Recep Deniz'in PKK'ya katılmadan önce PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'li gençlerin sıklıkla gidip geldiği Ankara Demokratik Yüksek Öğrenim Öğrenci Derneği'ne (ADYÖD) gidip geldiğinin ve PKK üyesi bir kadınla arkadaş ilişkisinin olduğunun tespit edildiği belirtildi. Amaç Kürt devleti kurmak Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan tutanağa da yer verilen iddianamede, Recep Deniz'in kaybolduğu 27 Mayıs 2014 tarihinden sonra YDG-H bünyesinde örgütlenme çalışmalarında bulunan sorumlu şahısların da yönlendirmesiyle kadro eğitimi almak için Diyarbakır'a gittiği, buradaki eğitim ardından da PKK/KCK silahlı terör örgütü adına kırsal alanda silahlı faaliyet göstermek üzere Irak'ın kuzeyindeki kamplara gittiği vurgulandı. İddianamede ayrıca, Recep Deniz'in PKK'nın Kandil bölgesindeki kamplarında silahlı terör örgütü adına faaliyetlerine devam ettiği kaydedildi. İddianamede, terör örgütü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye ilişkin önemli tespitlere yer verildi.

ÖRGÜTÜN ATEŞKESİ SÖZDE

PKK/KCK silahlı terör örgütünün bir Kürt Devleti kurma amacı taşıdığı belirtilen iddianamede, 1984'ten bugüne çok sayıda öldürme, yaralama, köy ve karakol basma, toplu katliam, gasp, soygun, bombalama gibi silahlı eylemleri gerçekleştirdiği ve hala da devam ettiği kaydedildi. İddianamedeki YDG-H ile ilgili değerlendirmeler ise şöyle: “PKK/KCK silahlı terör örgütünün 2013 Mart ayında terörist başının talimatları ve KCK yönetiminin açıklaması ile ilan edilen sözde ateşkes döneminde, kırsal alandaki eylemsizliğin oluşturduğu boşluğu doldurmak amacıyla terör örgütünün gençlik eylemleri üzerinden alan hakimiyetini dinamik tutmaya çalıştığı gençlik yapılanması olduğu anlaşılmıştır.Şehir merkezlerindeki eylemselliği ve örgütlenmeyi daha yoğun hale getirmek amacıyla terör örgütü 2013 yılı Şubat ayı başında itibaren KCK/TM Gençlik Yapılanmasının YDG-H olarak değişmiştir.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki