Panelde, Prof. Dr. Emre Alkin Ekonomik Beklentilerini Anlattı

Panelde, Prof. Dr. Emre Alkin Ekonomik Beklentilerini Anlattı
18 Kasım 2016, Cuma - 12:12

Yönetim Kurulu Başkanımız Nail ÇİLER öncülüğünde düzenlediğimiz  panelde ünlü ekonomi yorumcusu Prof. Dr. Emre ALKİN, 2017  yılı ekonomik beklentileri konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Panele bölgemiz protokolünün, iş dünyasının, STK temsilcilerinin ve vatandaşlarımızın ilgisi yoğundu.

Oda faaliyetleri sunumu ardından panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkanımız, Gebze Ticaret Odası’nın gerek üye profili, yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen işler ile projeler, gerekse Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı(KOSGEB), Kredi Garanti Fonu(KGF), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı(MARKA) gibi kurumların temsil ofislerini bünyesinde bulundurması ve ilklere imza atan bir Oda olarak  A plus kalite belgeli odalar arasında yer almasının yanında, 365 oda ve borsa arasında da ilk 5’te bulunan akredite bir Oda olduğunu belirtti. KOBİ’lere kullandırılacak düşük faizli ‘’Nefes Kredisi’’ için TOBB tarafından başlatılan çalışmada sona gelindiğini belirtti.

Bölgemize kazandırılan Gebze Ticaret Odası Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 2016 yılında 2. Mezunlarını verdiğini dile getiren Başkanımız, üllkemizin en önemli organize sanayi bölgelerinden biri olan Gebze Organize Sanayi Bölgesinde, 26 bin metrekarelik bir alan üzerinde, son derece modern ve ülkemiz açısından önemli iş alanı olacak bölümleri bünyesinde barındıran, Teknik ve Mesleki Lise ile Meslek Yüksek Okulunun ve Kapalı Spor Salonu’nun inşaatına yakın zamanda başlanılacağının müjdesini verdi.

Gebze Ticaret Odası’nın bölgemizde ihtiyaç duyulan  farklı yere 5 adet 112 Acil Servis İstasyonu  inşa ettirerek, Sağlık Bakanlığı’nın bünyesine kazandırdıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanımız, Dilovası’nda bir Halk Eğitim Merkezi inşasına başlanacağının haberini katılımcılar ile paylaştı.

 Yönetim Kurulu Başkanımız Gebze Ticaret Odası’nın eğitim konusuna verdiği önemi yürüttüğü eğitim faaliyetlerinde ulaşılan rakamlar ile açıklarken, eğitim faaliyetlerinde Oda olarak birinci sırada yer aldığımıza dikkat çekti. 2010 yılından beri KOSGEB işbirliği ile devam ettirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan 2705 kişiden 798 kişinin kendi işletmesini açarak ekonomimize katma değer oluşturduğunun altını çizen Başkanımız, bu işletmelerin 598’inin de Gebze’de olduğunun vurgusunu yaptı. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi kapsamında ise 1133 kişinin çeşitli fabrika ve işletmelerde iş sahibi olma imkanı bulduğunu belirtti.

Gebze Ticaret Odası olarak daha önce çeşitli engeller veya yetersizlikler nedeniyle hiç ve/veya düzenli ihracat yapmamış KOBİ'lerin küreselleşme sürecinde ayakta kalabilmelerine yardımcı olmak ve uluslararası pazarlara açılarak düzenli birer ihracatçı haline gelmelerini sağlamak amacıyla "İhracat Projesi" gerçekleştirilerek, 28 firma ihracat yapar hale gelmiştir. Ürettikleri ürünleri de dünyanın birçok ülkesine göndererek, bölgemizin  Marka değerine katkıda bulunmuşlardır.

15 Temmuz Darbe girişimi sonrası gün ve hatta haftabaşı ekonomik dinamiklerin görevlerinin başında olması ve herhangi bir sapma yaşanmamasının  kolay  bir şey olmadığını dile getiren Nail ÇİLER konuşmasında, Sanayi 4.0 devrini Dünya ile entegre olarak yakalamamız ve üretim toplumu olmamız gerekliliği üzerinde durdu. Yönetim Kurulu Başkanımız Nail ÇİLER’in konuşması ardından sunumunu gerçekleştiren Prof Dr. Emre ALKİN, bu kadar güzel bir topluluk karşısında olmasını sağlayan Gebze Ticaret Odası ve  Başkanının gurur duyması gerektiğini söyleyerek teşekkür etti ve  2017 yılı ekonomik beklentilerini samimi bir dil ile katılımcılar ile paylaştı. Prof. Dr. Emre ALKİN’in katılımcılara 2017 yılı için en önemli tavsiyesi;  yaptığımız işlere odaklanalım, konsantrasyonumuzu dağıtmadan, kazanç sağladığımız işler ya da uğraşılar üzerinde derinleşelim oldu.

Keyifli geçen panelin ardından Prof Dr. Emre ALKİN’e günün anısına çiçek ve hediye takdiminde bulunuldu.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki