Osman Hamdi Bey Köşkü'ne gelin-damat akını

Osman Hamdi Bey Köşkü'ne gelin-damat akını
18 Haziran 2016, Cumartesi - 14:35

Gebze'de bulunan Osman Hamdi Bey Köşkü doğal güzelliği ve tarihi yapısıyla turistlerden çok gelin ve damatların akınına uğruyor.

Gebze'de Eskihisar sahilinde bulunan Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu, arkeolog, müzeci ve ressam Osman Hamdi Bey köşkü doğal güzelliği ve tarihi yapısı ile turistlerden çok gelin ve damatların akınına uğruyor. Son zamanlarda doğal ortamlarda çekilmeye başlanan düğün fotoğraflarının yeni adresi Osman Hamdi Bey Köşkü oldu. İçerisinde tarihi köşk ve geniş bir doğal bahçe bulunduran mekan aynı zamanda dünyanın en büyük 4. asma köprüsü olan Osman Gazi Köprüsünü de görüyor.

“NİŞANIMIZ İÇİN BURAYI TERCİH ETTİK”
Nişanları öncesinde Osman Hamdi Bey Köşkü'nde fotoğraf çektiren bir çift, “Mekan çok güzel. Nişanda düğünde fotoğraf çekilebilmek için güzel bir mekan. Fotoğraf çekimi için şuan böyle manzaralı yerler tercih ediliyor. Bizde burayı tercih ettik nişanımız için” dedi.

“DOĞAL ORTAMDA ÇEKİMLER DAHA VERİMLİ OLUYOR”
Osman Hamdi Bey Köşkünde düğün öncesi fotoğrafları çeken Fotoğrafçı Levent Dinçman, “Bu bir trend. Bundan yaklaşık 10-15 yıl önce Amerika’da Newyork’ta görmüştüm bunu. Brooklyn Köprüsünün altında çekimler vardı, ben çok şaşırmıştım o dönemlerde. Ondan sonra yavaş yavaş Türkiye’de de başladı bu tip çekimler. Stüdyodan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü insanlar stüdyo ortamında karanlıkta ışık altında poz verdikleri için kasıyorlar. İstenilen güzel fotoğrafları yakalayamıyor fotoğrafçılar. Ama dışarıda ki çekimlere gelinin arkadaşları da geldiği için bir eğlence, gezmeye gidilmiş, çekim yapılmış gibi oluyor. O yüzden bu çekimlerin daha verimli olduğunu, daha fotoğraf açısından da sanatsal olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“OSMAN HAMDİBEY TÜRKİYE’DEKİ İLK MÜZE KURUCUSU”
Osman Hamdi Bey Köşkünün özelliği ile ilgili bilgiler veren Dinçman, ”Osman Hamdi Bey Türkiye’deki ilk müze kurucusu ve aynı zamanda arkeolog. Çok sanatçı ruhlu birisi ve aynı zamanda ressam. O zamanlar Türkiye’nin başkenti olan İstanbul’da çalışmalarını devam ettirirken hafta sonlarını veya tatillerini burada geçirmek için bu bahçeyi yapmış. Burada görmüş olduğunuz ağaçların çoğu o dönemlerden kalmış ağaçlar. Zevkli bir şekilde düzenlemiş etrafı. Günümüze kadar gelmiş. Son yıllarda belediyeler burayı daha da değiştirerek güzelleştirerek bu hale getirdiler” ifadelerini kullandı.

“GEBZE İÇERİSİNDE NEREDEYSE EN GÜZEL ÇEKİM ALANI”
Gebze’nin en güzel çekim yeri olduğunu belirten Dinçman, “Gebze içerisinde neredeyse en güzel çekim alanı olarak bizlere en büyük armağandır burası. Çok memnunuz ama bir takım söylentilere göre buranın ticari olarak da kullanılacağı, çay bahçelerine çevrileceği düşünceleri olduğunu duyuyoruz. Eğer böyle olursa biraz rahatımız kaçar diye düşünüyoruz. Tabi karar yetkililerin” dedi.

Düğünleri öncesinde fotoğraf çekimi için Osman Hamdi Bey Köşkü’ne gelen Turan Ceren Ceran çifti, “Kendimiz tercih ettik. Çünkü artık stüdyo eski ve dış mekan daha güzel daha doğal çıkıyor, sahil sonuçta. Açık hava ve güzel bir mekan. Her tarafta çiçekler var. Burası Gebze’nin gözde mekanlarından bir tanesi. Bizde burayı seçtik, düğünümüzde hatıra kalsın istedik. Herkesin gelmesini tavsiye ederiz buraya. İçerisi çok sıcak, insan kendini çok rahat hissediyor. Fotoğraf çekilecek çok güzel yerler var. Bizde eşimle burayı tercih ettik. Güzel alışıla gelmiş bir mekan ama çok bilinmiyor. Şu aralar fazla randıman gören bir mekan çok rahat ve sıcak” şeklinde konuştu.
Fotoğraf çektirmek için köşke gelen çiftler herkesin mutlaka düğün öncesi fotoğraflarını Osman Hamdi Bey Köşkünde çektirmeleri konusunda tavsiyede bulundu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki