Orta şekerli meclis

02 Temmuz 2015, Perşembe - 03:04

Çayırova Belediye Temmuz Ayı Meclisi Sakin Başladı Gergin Bitti

Şevki Demirci’nin yokluğunda Yusuf Turan Başkanlığında yapılan toplantıda gündem maddeleri ele alındı. Encümen kararıyla arsa satışı, Ramazan iftarları, SGK’ya yeni yer tahsisi, TOKİ ile olan anlaşma mecliste tartışma konularının başında geldi. AK Partili ile SP ve CHP Meclis Üyeleri Arasında Hararetli Tartışmalar Yaşandı.

Meclisin Sonunda Tansiyon Yükseldi

Çayırova Belediye Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısı, encümen tarafından yapılan bir arsa satışı ile sarsıldı. Gündem maddelerinin sona erip Saadet Partili Meclis üyesi Ali Uçar’ın söz aldığı esnada da Yusuf Turan bir toplantısını gerekçe göstererek Meclis başkanlığı koltuğunu Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Fikriye Çelik’e devretti. Ali Uçar encümen kararıyla, belediye meclisinin onayına sunulmadan bir kişiye 4 bin 500 metrekare civarında, 4.5 milyon 500 bin TL tutarında yer satışının gerçekleşip gerçekleşmediğini sordu. Encümen üyelerinden Mehmet Bayındır ve Berkant Emiroğlu bu dönem içinde böyle bir satış gerçekleşmediğini öne sürdüler ve SP meclis üyesi Ali Uçar’a şov yapıyorsun bizlere bakıpta konuşma dediler. Aynı zamanda encümen üyesi de olan Fikriye Çelik soruya yanıt vermekte hayli zorlanırken teknik başkan yardımcısı ve müdürlerden bilgi desteği almaya çalıştı. Bu esnada belediye meclisi hararetli tartışmalara sahne oldu. Ancak Çayırova Belediye encümeninin söz konusu kararı meclise danışmadan satışını yaptığı da açığa çıktı. Bir ara hayli hararetlenen tartışmalar sonrası Meclise an itibari ile başkanlık eden Fikriye Çelik toplantıyı sonlandırdı. SP’li Meclis üyesi Ali Uçar söz konusu satışın yapıldığını ve kendilerinin konuyu yargıya taşıdığını belirtip yargı aşamasında olduğundan ötürü daha fazla detaya girmek istemediğini söyledi. 

CHP HONCA, İFTARLAR SİYASİ ŞOVA DÖNÜŞTÜ

CHP grup Başkanvekili Abdülkadir Honca gündem dışı söz alarak Çayırova Belediyesi’nin düzenlediği mahalle iftarlarının amacını aşarak siyasi şova dönüştüğünü söyledi. Honca, “iftar yemekleri artık bir siyasi partinin reklamına döndü. AK Parti’nin İlçe yöneticileri, Kadın Kolları, gençlik kollarıyla bu iftarlar siyasi arenaya dönüştü. Önceden bu iftarlara yoksullar ya da iftara yolda yakalananlar katılırdı. Ama şimdi tamamen siyasi arena oldu. Hayır işi değil bu. Benim önerim AK Partilileri çağırıp öyle bir iftar verin. Son günlerde bu iftarlar tamamen siyasi şova dönüştü. Geçen sene de katıldım, bu sene de katıldım ama bundan sonra iftar yemeklerine katılmayacağım.” dedi.  Honca’ya yanıt veren Meclis başkanı Yusuf Turan, “Oraya diğer siyasi partilerin gelmesine engel bir durum yok. Vatandaşlar gelmiyorsa yapmayalım demek bu yönetimin kararıdır. Bir grup bundan nasipleniyor diye bir şey olamaz. Bu bir hizmettir. Takdiri milletimize bırakalım.”dedi. 

YENİ SGK’NIN YER MESELESİ

Gündem maddeleri arasında yer alan SGK Müdürlüğü’nün yer talebi de tartışmalara yol açtı. Daha önce Mecliste yer için verilen kararın iptalini isteyen, SGK başka yer talebinde bulundu. CHP grubu adına söz alan Abdülkadir Honca, SGK’nın yeni yeri de beğenmemesi halinde tekrar aynı taleple gelebileceğini söyledi. Saadet Partisi grubu adına ise Ali Uçar bazı kararların Meclise acele bir şekilde kabul ettirildiğini, yapılanın etik olmadığını, şeffaf olunmadığını belirterek meclisi acilen toplantıya çağıranların 3 ay geciktirdiğini söyledi. Uçar, “Çoğunluğunuza güvenerek hareket ediyorsunuz. Bir çok AK Partili konudan haberdar değil.” dedi. SGK ya verilen eski yerin iptali ve yeni tahsis kararı oy çokluğuyla kabul edildi.

TOKI KONUTLARI BİLMECESİ YAŞANDI

En çok tartışılan konulardan birisi Belediyeye ait 80 dairenin TOKİ’ye satılması konusu oldu. Bu konuda gelen talebe tepki gösteren Saadet Partili Ali Uçar, “Belediyenin 80 tane dairesi var. Ama vatandaşa vermek istemiyor, 20 sene beklememek için. ‘Bunu TOKİ’ye satayım, varsa parasını alayım, arsası varsa arsa alayım.’ diyor. Yapmak istediği sözleşmede diyor ki fiyatı da TOKİ belirlesin. Belediye başkanı burada toptan satışa getiriyor. Yerlerin toptan parasını alıp vatandaşla uğraşmak istemiyor. İçeriğini bilmediğimiz vatandaşa hesabını veremeyeceğimiz konularda meclis üyeleri düşünerek karar versinler. ”dedi. Yanıt veren Başkan Turan ise “Bu vatandaş sizin kadar bizimde vatandaşımız. Bizi iktidar yaptı bu halk. Biz onları mağdur edecek bir karar almayız. Biz sizin yaptığınız bir şeyi satmıyoruz. Kendimiz yaptık, kendi yaptığımızı satıyoruz. Bunun komisyonluk da bir durumu yok. Vatandaşımız için yapıyoruz belediye hepimizin belediyesi” diye konuştu.  Gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. 

MECLİSİ GEREN 4  DÖNÜM ARSA SATIŞI

Toplantının son bölümünde konuşan Saadet Partili Alİ Uçar Belediye başkan yardımcısı Fikriye Çelik’e encümen kararıyla 4- dönüm yer satıp satmadıklarını sordu. Çelik ve diğer başkan yardımcısı Refik Tartar  Belediye hisseli böyle bir yer satışının olduğunu belirterek kanunen bu satışı Meclisin değil Encümenlerin yapabildiğini ifade etti. Ali Uçar satışa sert tepki göstererek Çayırova halkının malını ne maksatla sattıklarını sorarak bu konuda dilekçe yazmalarına rağmen kendilerine yanıt verilmediğini söyledi. Uçar söz konusu yerin 4  Milyon TL’ye yakın bedelinin olduğunu ifade etti.

MECLİSE YAKIN TAKİP

Çayırova Temmuz ayı meclisini Çayırova MHP ilçe başkanı Fatih Kartal ve yöneticileri, Çayırova İnönü Emek Mahallesi Güzelleştirme Yaşatma Derneği Murat Koca, ve çok sayıda Çayırovalılar meclisi yakından takip ettiler. Bir sonraki meclis 3 Ağustos Pazartesi aynı saatte oy birliği ile kabul edildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki