Organ bağışında 4. sıradayız

23 Nisan 2015, Perşembe - 22:40

İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz Kocaeli’nin organ naklinde 4. sıraya yükseldiğini açıkladı. Ancak Durmaz bunun yeterli olmadığıın vurguladı

 

KOCAELİ Üniversitesi Tıp Fakültesi organ bağışı ve organ nakli bilincini artırmak amacıyla bir panel düzenledi. Fakültedeki panele Dekan Prof. Zafer Utkan, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, İl Müdür Yardımcısı Dr. Arzu Aşı, Şube Müdürü Yaşar İşler, İzmit Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu, Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Levent Özkan, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Gürkan ile çok sayıda akademisyen katıldı. Moderatörlüğünü KOÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Nazım Mutlu’nun yaptığı panelde Mürsel Durmaz organ nakline ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

 

DİNEN SAKINCALI MI?

Mürsel Durmaz, “Organ bağışı toplumsal bir konu. Bu konudaki amacımız, insanların bilgilendirilmesi ve bilincin oluşturulmasıdır. Sahada yaptığımız çalışmalar meyvelerini veriyor. Kocaeli olarak aldığımız bağışlarla Türkiye’de dördüncü sıraya yükseldik Her yıl organ nakli bekleyen insan sayısı artarken, organ bağışı yetersiz kalıyor. Organ naklinde canlı nakilden çok kadavradan nakil sayısını artırmak gerekiyor” dedi. Müftü Abdülkadir Keşvelioğlu ise, “Organ veya dokusu alınan kişinin ölmüş olması, yakınlarının rızası, doku veya organ karşılığında hiçbir ücret alınmaması esastır. Bu şartların oluşması halinde organ naklinde dinen bir sakınca yoktur” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki