Omurca: 24 Kasım 12 Eylül’ün simgesidir

25 Kasım 2015, Çarşamba - 12:23

24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili basın açıklaması gerçekleştiren Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca”24 Kasımı Öğretmenler Günü olarak ilan edilen edenler, öğretmenlere içi boş ve gerçek yaşamda hiçbir karşılığı olmayan övgüler dizip, yılladır yaşanan sorunların üzerini öğreterek günü kurtarmaya çalışmaktadır” dedi.Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca dün şube binasında 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitim-Sen Mali İşler Sekreteri Metin Temel’in de katılım gösterdiği basın açıklamasında Eğitim-Sen’in yıllardır dünya öğretmenlerinin evrensel mücadele günü olan 5 Ekim’i Dünya Öğretmenler Günü olarak kabul ettiğini ifade eden Şube Başkanı Suca Omurca, “25 Kasım Öğretmenler Günü 12 Eylül zihniyetinin ve günümüzdeki temsilcilerinin nasıl bir öğretmen istediğinin simgesidir “dedi.

‘EĞİTİM ALT ÜST OLMUŞTUR’

Omurca konuşmasında, “Eğitimde 4+4+4 dayatmasıyla zaten sorunlu olan eğitim sisteminde büyük bir alt-üst oluş yaşanmış, öğretmenler, öğrenciler ve veliler büyük sorunlarla karşı karşıya bırakılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı attığı her adımda, başlattığı her uygulamada öğretmenlerin, yardımcı hizmetli ve memurların daha fazla çalışabilmelerinin önünü açmak için çalışmakta, en temel taleplerimizi görmezden gelmektedir” dedi.

TALEPLERİ SIRALADI

Konuşmasının sonunda öğretmenlerin taleplerini sıralayan Omurca, “Öğretmenler günü olarak 12 Eylül ürünü olan 24 Kasım değil, Dünya Öğretmenler Günü olan 5 Ekim tarihi esas alınmalı, öğretmenlere hak ettiği değer verilmelidir. Başta insanca yaşayacak ücret talebimiz olmak üzere, eğitim emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı ekonomik mağduriyetler giderilmeli, son 13 yıl içinde satın alım gücümüzdeki azalmayı telafi eden adaletli bir ücret artışı sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki