OKULU TÜRBEYE ÇEVİRDİLER!

Tarihi Gazi Anadolu Lisesi binasını çevreleyen demir korkuluklar ve kapı, okul müdürünün isteği doğrultusunda belediye ekiplerince yeşile boyandı. Okulu türbeye çeviren görüntüye neden olan yeşil renk yerine tepkiler sonrası eski rengi siyaha boyandı
16 Eylül 2015, Çarşamba - 18:23

OKUL MU TÜRBE Mİ?

Tarih ve Kültür varlıkları Yüksek Kurulunca Ayasofya Müzesi, Süleymaniye ve Selimiye Camileriyle aynı kategoride değerlendirilen tarihi Gazi Anadolu Lisesi binasını çeviren demir parmaklıklarla kapının yeşile boyanması görenlerin “Okul mu, Türbe mi?” sorusunu sormalarına neden oldu. Temeli 1884 yılında atılan okulun, müdür Zeki Koyun’un isteği doğrultusunda İzmit Belediyesi ekiplerince yeşile boyandığı öğrenildi.

YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

Tarihi Gazi Anadolu Lisesi binasını çevreleyen demir korkuluklar ve kapının siyah renginin yeşile dönüştürülmesinin sosyal medyada eleştirilmesi üzerine dün İzmit Belediyesi ekiplerince siyah renge boyanarak eski haline getirildi. Okulun İnönü Caddesine bakan kısımdaki yeşiller siyaha boyandı ama Alemdar Caddesi cephesindeki parmaklıklar ve saç panolardaki yeşil renk duruyor.

1. DERECEDE TARİHİ BİNA

Müdür Zeki Koyun’un isteği doğrultusunda belediye ekiplerince yeşile boyanan Gazi Anadolu Lisesi, birinci derece tarihi yapı olup, temeli 1884 yılında atıldı. 12 Eylül 1887 tarihinde Mekteb-i İdadi (ortaokul) olarak eğitim-öğretime açılan okul, 1913 yılında sultani (lise) adını aldı. Aynı yıl hastane olarak kullanıldı. 1922–1923 eğitim yılı başında ortaokul olarak yeniden açıldı. 1993-1994 öğretim yılında “Gazi” adıyla liseye dönüştürüldü.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki