Okul Öncesi Adaptosyon Süreci Uyarıları

Okul Öncesi Adaptosyon Süreci Uyarıları
19 Eylül 2016, Pazartesi - 14:44

Konak Hastanesi Okula İlk Defa Başlayacak Olmanın Verdiği Heyecanlar Konusunda Velileri Uyarıyor

Konak Hastanesi Gebze Uzman Psikolog Hilal Kübra Şirin 2016 – 2017 Eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte okul öncesi hazırlık ve  adaptosyon süreci için velilere çeşitli uyarılarda bulundu.

Uzman Psikolog Hilal Kübra Şirin Yaptığı açıklamada;

2016-2017 Eğitim ve öğretim yılı bugün başlıyor… Okula ilk defa başlayacak olmanın verdiği heyecanlar, endişeler, duygu durum değişiklikleri çocuklar kadar aileleri de etkiliyor. Hatta bazı durumlarda velilerin endişesi çocukları daha da fazla endişelendirebiliyor. Peki, bu süreçte veliler nasıl davranmalı, çocuklarına nasıl destek olmalılar;

1. Çocuğunuzun endişelerini anlamaya çalışın: çocuğunuzun endişelerini asla saçma bulmayın, onu anlamaya ve endişelerinin kaynağını bulmaya çalışın.

2. Kendi endişelerinizin farkına varın ve endişelerinizi çocuğunuza yansıtmadan önce çözmeye çalışın: “benim çocuğum çok utangaçtır, diğer çocukların arasında ezilebilir” gibi düşüncelerinizi çocuğunuza yansıtmayın. Çocuğunuzun büyüdüğünü ve tek başına bir şeyler başarabilecek duruma geldiğini kabullenin.

3. Okulun ilk günü okula çok kalabalık gitmeyin: ortamın kalabalık olması çocukta olağan dışı durum alarmı vermekle beraber çocuğunuzu daha tedirgin edebilir.

4. Okula gitmeyi pazarlık haline getirmeyin: çocuğunuzun bu durumdan ikincil kazanç sağlamasına, bu durumu kullanmasına izin vermeniz çocuğun okula alışmasına yardımcı olmaz hatta okula gitme amacını değiştirir.

5. Gün sonunda çocuğunuzla günü değerlendirin: çocuğunuzun okulda geçirdiği ilk günü hakkındaki duygu ve düşüncelerini dinleyin. Gün güzel geçmişse onun için mutlu olduğunuzu belirtin. Gün güzel geçmemişse, bir sonraki okul gününü nasıl daha güzel geçirebileceğine dair çocuğunuzla beraber natif çözümler üretmeye çalışın, ona destek olmaya çalıştığınızı gösterin.

Yeni eğitim ve öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar diliyorum…

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki