Gölcük’te bir banka şubesine girerek çalışanları rehin alan ve düzenlenen operasyon sonrası ağır yaralı olarak kurtulan İsmail İpek, 42 yıl hapis cezası aldı. Olayda görme yeteneğini kaybeden ve çeşitli rahatsızlıkları bulunan İpek, 3 yıl sonra Cumhurbaşkanı tarafından affedildi

Edinilen bilgilere ve iddialara göre; Gölcük İlçesinde 13 Kasım 2015 tarihinde  meydana gelen olayda,kadın kılığına girip kara çarşaf giyerek Halk Bankası Şubesine giden ve üzerinde bomba olduğunu söyleyip  çalışanları rehin alan İsmail İpek(44),  Polisin uzun süren ikna çabaları sonuçsuz kalınca keskin nişancı tarafından vurulup etkisiz hale getirildi. Ağır yaralı olarak önce Gölcük Sonra Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören İpek 2 ay sonra  hayati tehlikeyi atlatmasının ardından ambulans ile sevk edildiği adli merciiler tarafından tutuklandı.  Kocaeli  1. Ağır Ceza  Mahkemesinde  yargılanan  ve olayda   yaralanmasına bağlı olarak çeşitli rahatsızlıkları bulunan, aynı zamanda görme engelli olan  İpek, 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yaklaşık 3 yıldır cezaevinde bulnan  İpek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedildi.

 

3 KİŞİ AFFEDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, anayasanın 104. maddesinde yer alan “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle kişilerin cezalarını hafifletir veya kaldırır” yetkisini kullanarak” affettiği 3  hükümlü arasında yer alan  İsmail İpek’in kalan cezasıda bu kapsamda kaldırıldı.

 

PİŞMANIM DEMİŞTİ

 Olay sonrası Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde   yargılanan  İpek, “Çok pişmanım ve pişmanlık yasasından faydalanmak istiyorum. Kredi çektiğim için 50 bin TL ve diğer ufak borçlarım vardı. Silah zoru ile soygun yapmayı planladım. Evde bulduğum kutu, pil ve kabloları üzerime bağlayarak bomba süsü verdim. Ama patlayıcı hiçbir madde yoktu. Üzerime çarşaf giydim ve maaşımı aldığım Halk Bankasına gittim. Ben böyle bir şeyi nasıl yaptım bilmiyorum. Çok pişmanım. Pişmanlık yasasından faydalanmak istiyorum” şeklinde  ifade vermişti.  Mahkeme tarafından  silahla yağma, mala zarar vermek, direnmek, patlayıcı madde taşımak, rehin almak suçundan 42 Yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.