O restorasyonla bizim ilgimiz yok

KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin, Şile’de yapılan ve ‘Sünger Bob’ karakterine benzetilen kale restorasyonuyla kendilerinin ilgisi olmadığını belirtti
29 Ağustos 2015, Cumartesi - 23:34

Şile Kalesi, restorasyon sonrasında Sünger Bob’a benzetilmiş ve sosyal medyada olay olmuştu. Haberlerde restorasyonu da Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin yaptığı yer almıştı. Mimarlar Odası’nda KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin’in de katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.

 

MECBURİ KALINDI

TMMOB Mimarlar Odası Şube Başkanı Arsal Arısal, “Kurumu ve daha önce kurumdan ayrılmış olan proje mühendisleri ve ekiplerini korumak yerine böyle bir açıklamaya girildi. Dolayısıyla çokça bu konu hakkında yazıldı, çizildi. Ciddi eleştiriler yapıldı. Sünger Bob’dan Hitler bıyığına kadar benzetilen eleştirel açıklamalar yapıldı. Bu konuda proje mühendislerinin ister istemez açıklama yapması mecbur oldu” ifadelerini kullandı.

 

BİZ YAPMADIK
KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin, “Şile Belediyesi ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan Şile Kalesi Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Projesi ise Kurul Onayı sürecinde geri çekilmiş ve işbirliği sona erdirilmiştir. Dolayısı ile bugün uygulanan projenin Fakülte ve bölümümüzle hiçbir şekilde ilgisi bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

 

PROJE İPTAL OLDU
Yüksek Mimar Tevfik İlter, “Bu çalışma bir eğitim çalışmasıydı. Hem Şile Belediyesi’ne bir hizmet sunulacak hem bu öğrenciler mimarlığın bir alanında bilgi ve uygulama deneyimi sahibi olacaklardı. Belediyeyle yapılan protokolle başlandı. Paraya dayalı ücrete dayalı değildi. Şu anda uygulaması yapılmış olan kale restorasyonda; gerek proje bazında gerek projelerin uygulanmasında hiçbir şekilde tarafımızca hazırlanan projeler uygulanmamıştır” dedi.

 

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki