~Gebze’nin ilk ve tek alış veriş merkezi olma özelliği taşıyan Gebze Center hakkında çıkan ‘satılık’ kararından sonra sebeplerini inceledik. Her ticari kurum gibi kar oranının düşmesi sebebiyle satıldığı tahmin edilen Gebze Center’da bulunan boş dükkânlar bu söylentileri haklı çıkarttı.

Kısa bir süre önce acı bir kaza ile gündeme gelen Gebze Center hakkında satılma kararı alındı. Açıldığı günden bugüne olayların eksik olmadığı Gebze Center hakkında Doğuş Holding'in gayrimenkul şirketi Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Gebze Center AVM, Otel ve otomotiv showroomun bulunduğu ticari alanın tamamının satışı için Seyir Gayrimenkul Yatırım ile görüşmelere başladı. Toplam ekspertiz değeri 661,3 milyon lira olan 60 bin 865 metrekarelik alanda AVM'nin yanı sıra Hyatt House Gebze ve Doğuş Oto Gebze otomotiv showroom bulunuyor.

YERİNDE İNCELEDİK
Gazete olarak satış kararından sonra Gebze Center Alışveriş Merkezini yerinde inceledik. Tüm kentin aklındaki ‘neden satılıyor’ sorunu cevaplamak adına yaptığımız araştırma sonrasında Gebze Center’ın satılmasında en büyük etkenlerden birinin kâr oranlarının olduğu kanısına vardık. Gebze Center içerisinde bulunan boş dükkânlar kamuoyunda ‘Gebze Center bitti’ söylentilerine sebep olurken mevcut dolu dükkânlarında sürekli el değiştirmesi ve birkaç firma dışında hemen hemen hiçbir firmanın Gebze Center’da uzun süre tutunamaması dikkatlerden kaçmadı.

MARKET YİNE KAPANDI
Süper Market bölümünün Alışveriş Merkezlerinde en önemli gelir kaynaklarından biri olduğu ve Gebze Center’ın bu konuda hiç yüzünün gülmediği de iddia ediliyor. İlk kurulduğu günlerde ‘Kipa Marketler Zinciri’ ile anlaşan Gebze Center sebebi bilinmeyen nedenlerden dolayı Kipa ile yollarını ayırıp ‘Real Marketler Zinciri’ ile anlaştı. Lakin Kipa’nın yerine gelen Real’inde beklediğini alamadığı konuşuluyordu. Nitekim son olarak kiralarda ciddi indirim yaptığı tahmin edilen Gebze Center’ın Migros ile anlaştığı biliniyor. Migros’un ne kadar süre devam edeceği şimdilik bilinmemekle beraber Gebze Center’ın Real’e devir döneminde ‘Carrefoursa’yı ikna etme çabalarının olduğu da kulislerde konuşuluyordu.

ALICI BEKLENİYOR
Gebze Center’ın satılığa koyulmasından sonra bu kuruma ilgi olup olmayacağı merak konusu olurken satılmaması durumunda Doğuş Grubunun mevcut Gebze Center yönetimi ile yola devam edip etmeyeceği de merak ediliyor.  Önümüzdeki günlerde yine Gebze Center ile birlikte satışa çıkartılan Hyatt House Gebze isimli otelde inceleme yapıp okurlarımız ile buluşturacağız.