Müze ziyaretlerinde % 80 artış sağlandı

Müze ziyaretlerinde % 80 artış sağlandı
24 Mayıs 2016, Salı - 11:03

Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, 2014 yılına göre 2015 yılında ziyaretçi sayısında yüzde 25 artış, bilet satışında ise yüzde 80 oranında bir artış yakaladıklarını ifade etti.

Müzeler haftası nedeniyle değerlendirme yapan Rıdvan Gölcük, 2015 yılında yaklaşık 30.000 ziyaretçiye ulaştıklarını belirtti. Gölcük, “ Son yıllara göre önemli bir ziyaretçi artışı yaşadık ancak bu rakamın Kocaeli için yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Her yıl tutarlı olarak büyümeyi hedefliyoruz. Örneğin 2015 yılındaki bu artışın temel nedeni Çocuk Eğitim Atölyesi faaliyetleri ve yaptığımız geçici sergiler oldu. Dolayısıyla ziyaretçi sayısını arttırmak için Müzemizin sürekli hareket halinde olması önemli” dedi.

MÜZE BİSİKLET TAKIMI GELİYOR

Müzenin birçok sergiye ev sahipliği yaptığını söyleyen Gölcük, “Haziran ayında geçici bir sergimiz daha olacak. Geçen hafta kurulan Müze Bisiklet Takımımız inanıyorum ki, projeleri ile, faaliyetleri ile müzemize büyük katkı sağlayacak. Kocaeli Arkeoloji Bölümü, derslerinin önemli bir bölümünü artık Müzemizde yapıyor. Devinim halinde bir kurum olmayı önemsiyoruz, Genel Müdürlüğümüzün politikası da bu doğrultuda” diye konuştu.

SÜRPRİZ PROJE

Kocaeli’de 3 müzelerinin bulunduğunu ifade eden Gölcük; şunları söyledi:

“- Atatürk ve Redif Müzesi bu müzelerden en genci. Ücretsiz olarak haftanın 7 günü ziyaret edilebilir. Arkeoloji Müzemiz ve Saray Müze giriş ücretleri ise 5 lira. Müzekart ücreti ise 40 TL. Bu arada her 

müzenin kendine özgü bir ziyaretçi kitlesi var. Örneğin Saray Müze bahçe peyzajı sebebi ile yeni evlenen gençler tarafından büyük ilgi görüyor. Osmanlı meraklıları da, müzeye yoğun ilgi gösteriyorlar. Kocaeli Müzesinde hayata geçirmek istediğimiz bir proje. Bunu gerçekleştirdiğimizde ziyaretçi sayılarımızda yüzbinlerden bahsetmek hiç zor olmayacak. Bu projeyi yakın bir zamanda açıklayacağız. Şimdilik ayrıntı vermek doğru değil. Gerçekleştiğinde İlimizde büyük bir heyecan yaratacağını tahmin ediyorum”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki