MÜSİAD MALİYE VE VERGİ POLİTİKALARINI İRDELEDİ

14 Nisan 2015, Salı - 14:34

 

MÜSİAD Maliye ve Vergi Politikalarını 89. Genel İdare Kurulu (GİK) Programında Masaya Yatırdı

 

          MÜSİAD GİK toplantıları, yurt içi, yurt dışı, bölge işverenlerimizin ve toplumumuzun sorunlarının konunun muhataplarına iletildiği, masaya yatırıldığı, çözüm önerilerinin sunulduğu iki ayda bir MÜSİAD Şubesinin bulunduğu bir ilde düzenlenmektedir. 89. düzenlenen MÜSİAD GİK bu sefer Manisa ilinde, Manisa MÜSİAD şubesinin ev sahipliğinde düzenlendi. Toplumumuzu ve işverenlerimizi yakından ilgilendiren konu vergi sistemi konusu ‘Maliye ve Vergi Politikaları’ başlığında ele alındı.

 

           MÜSİAD Gebze Şubesinin, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kurt, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Penbegüllü, Sektör Kurulları Komisyon Başkanı Şerif Ali Öztürk, Geçmiş dönem Başkanlarından, halihazırda Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Demir’den oluşan heyet ile katılım gerçekleştirdiği GİK programı, başta MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak olmak üzere, yurt dışı ve Türkiye geneli MÜSİAD şube başkanları, sektör kurulları ve teşkilatlanma komisyon başkanları, Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsa Coşkun, Bakanlık Bürokratları ve bölge protokolünün yoğun katılımı ile gerçekleşti.

 

         MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak,  ele alınan ‘Maliye ve Vergi Politikaları’ hakkında şöyle konuştu. “Vergi sisteminin gelişimi boyunca ilgililerin üzerinde en fazla durdukları konulardan birisi de, adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır” diyen Olpak, “Vergi Sistemimiz ile ilgili olarak, kısaca birkaç hususu vurgulamak istiyorum. Bunlar, sistemimizin eksiklikleri olup, bir an evvel çözüm beklemektedir” dedi.Acil çözüm bekleyen konuları, Olpak: ‘Devreden katma değer vergisi yükü’, ‘KDV iadelerindeki ağır giden, gecikmeler, benzeri uygulamalar’, ‘Hukuki altyapısının sorgulanması gereken damga vergileri’, ‘Vergi incelemelerindeki sınırsızlık, hatta bazen keyfiliği bulan uygulamalar’, ‘Sektörel bazda vergilendirmede yaşanan temel sorunlar’, olmak üzere 4 ana maddede sıraladı. Tüm bu yaşanan sıkıntıların bugünden yarına çözümlenebilecek gibi olmadığını beyan eden Olpak, “Çalışma raporumuzda bahsettiğimiz şu öneriler, öncelikli çözüm konuları olabilir” diyerek; “Kayıt dışı ekonomi önlenmelidir. Bunun için etkin çalışmaların arttırılması. “, “KDV hangi vade ile tahsil ediliyorsa, o vade ile ödenmelidir. “, “Vadeli ithalatta alınan %6’lık KKDF kaldırılmalıdır. Çok uzun zamandır söylüyoruz. Bugün resmi gazete de bununla ilgili bir haber duyduk tamamen kaldırılmıştır hayırlı olsun.”, “İstisna-muafiyet ve indirimler asgari seviyede tutulmalıdır. “, “KOD uygulaması kaldırılmalıdır. “, “Tüm mükelleflere yıllık beyanname vermenin yolu açılmalıdır. Stopaj oranları azaltılmalı ve konusu daraltılmalıdır. “, “İstihdamı artırıcı, ithal ikamesi sağlayan ve stratejik yatırımlarda yatırım indirimi tekrar uygulamaya konmalıdır. “, “Gayrimenkul rantı makul bir seviyede vergilendirilmelidir. “, “Kar dağıtımında stopaj oranı düşürülmelidir.”, ”Vergi denetimi artırılmalı ve denetim elemanlarına sorumluluk yüklenmelidir. “, “Asgari ücret tamamen vergi dışı bırakılmalıdır. Çok uzun zamandır konuşuluyor. “, “Gelir vergisi tarifesindeki dilim aralıkları genişletilmelidir.” dedi.

 

    MÜSİAD Manisa Şube Başkanı Ahmet Öztürk, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ve bürokrat konuşmalarının ardından yeni üyelere plaket, katılımcılara hediye taktimi ile program sonlandırıldı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki