Müftü Doğan: Borçlanarak kurban kesmeyin

Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, yeterli mali duruma sahip olmayan kişilerin borçlanarak kurban kesmesinin zorunlu olmadığını söyledi
15 Eylül 2015, Salı - 22:43

Kurbanın İslam’ın şiarlarından olan önemli bir ibadet olduğunu ifade eden Kocaeli İl Müftüsü Doğan, dinen zengin sayılan, akıllı, ergen ve mukim olan her Müslümanın kurban kesmekle yükümlü olduğunu belirterek kurban kesebilmek için yeterli malî imkâna sahip olmayan kişinin borçlanarak kurban kesmek zorunda olmadığını söyledi. Doğan, ayrıca vatandaşların kurbanlıklarla ilgili şu bilgileri aktardı:

VEKİL TAYİN EDEBİLİR

“Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bir koyun veya keçiyi ancak bir kişi kurban edebilir, sığır, manda ve deve ise yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir, ancak ortaklardan her birinin kurbana ibadet niyetiyle katılması şarttır. Bir kimsenin kurbanını bizzat kendisinin satın alması, kesmesi veya kesilirken yanında bulunması şart değildir. Kişi, güvendiği bir şahsı yahut özel veya resmi bir kuruluşu kendi adına kurbanını satın alıp kesmek üzere vekil tayin edebilir”

YURT İÇİN 625 TL

Diyanet İşleri Başkanlığımız da Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte “Kurbanlarımız Kardeşlik İçin” parolasıyla “Vekâletle Kurban Kesimi” kampanyası düzenlemiştir. Kurban fiyatları bu yıl, yurt içinde kestirmek isteyenler için 625 TL. Yurt dışında kestirmek isteyenler için ise 450 TL’dir. Kurbanını vekâleten kestirmek isteyen vatandaşların belirtilen kurban bedellerini ilgili banka şubelerine 23 Eylül 2015 tarihine kadar yatırmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız il ve ilçe müftülüklerimizden konuyla ilgili daha geniş bilgi alabilirler. Kurbanlarınızın makbul, bayramınızın mübarek olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki