MMO: SOMA İÇİN İSTEKLERİNİ SIRALADI

“Büyük trajedi bir iş kazası ya da iş cinayeti değil açıkça iş katliamıdır”
28 Mayıs 2014, Çarşamba - 17:04

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği, düzenlediği basın toplantısında Soma’da hayatını kaybeden işçiler, mesleki konular ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. MMO adınaYürütme Kurulu Başkanı Çetin Temel tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

 

13 Mayıs’ta Soma linyit işletmelerinde Türkiye tarihinin en büyük “iş kazalarından” biri yaşanmış ve ne yazık ki henüz yaşamını kaybeden emekçi sayısı bile netleştirilememiştir. Soma’da yaşanan bu büyük trajedi bir iş kazası ya da iş cinayeti değil açıkça iş katliamıdır. Soma ülkemizde işçi sağlığı ve güvenliği bilincinin hala üçüncü dünya ülkeleri düzeyinde olduğunun dramatik bir göstergesidir. Bu trajedi, %98’i önlenebilir olan iş kazalarını kader gibi algılatmak isteyen çarpık mantığın ürünüdür.Soma‘da yitirdiğimiz işçilerden bize kalan sadece acı değil böylesi katliamların yaşanmaması için mücadele görevleridir.

 

 Neler yapılmalı

Siyasi iktidar sorumluluktan kaçamayacak ve şu taleplerimizi karşılamadığı müddetçe yeni katliamların da sorumluluğunu üstlenecektir:

 

1.İş cinayetlerinin artışına neden olan taşeron çalıştırma derhal yasaklamalıdır.

2.Özelleştirildikten sonra seri cinayetlerle gündeme gelen tüm madenler derhal yeniden kamulaştırmalıdır.

3.İşçi sağlığı ve iş güvenliğini piyasaya devreden iş güvenliği yasası kaldırılmalı, tüm denetim yetkisi emek ve meslek örgütlerine verilmelidir.

4.Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji ve Sanayi Bakanı olmak üzere hükümet derhal istifa etmelidir.

İş güvenliği açısından değerlendirildiğinde önemli sanayi tesislerine ev sahipliği yapan Kocaeli ilimizin de karnesi düşündürücüdür;

 

Kocaeli’nin iş karnesi

 

2012 yılı verilerine göre bir yıl içinde Kocaeli’de 3052 iş kazası meydana gelmiş ve bunların 20’si ölümle sonuçlanmıştır. Bu rakamlarla Kocaeli Türkiye’de en çok ölümlü iş kazası gerçekleşen 7. il konumundadır.  İş kazası ve meslek hastalığı sonucu sürekli iş görmezlik raporu alan 117 kişi ile Kocaeli Türkiye’de 3. sırada yer almaktadır.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki