Minibüsçüler 1500 Lira ödeme istiyor

65 yaş ve üstünün ücretsiz seyahat kararının ardından Maliye Bakanlığı minibüs ve otobüslere ücretsiz biniş ücreti ödenmesi ile ilgili karar aldı. 600 lira ödenmesi kararına tepki gösteren Minibüs ve Otobüsçüler en az 1500 lira ödeme yapılmasını istedi
24 Ekim 2015, Cumartesi - 15:56

Hükümetin 7 Nisan’da çıkardığı Torba Yasa kapsamında 65 yaş üzeri vatandaşların ücretsiz seyahat etmesi ile ilgili kararının ardından 6 ay içinde çıkması beklenen yönetmelik yeniden ertelendi. Geçtiğimi günlerde Maliye Bakanlığını yönetmelik gereği ücretsiz olarak binen engelliler, 65 yaş ve üstü, şehit yakınları, gazi ve yakınları için her otobüse 600 lira ödemesi Minibüs ve Otobüs Odalarının tepkisi üzerine geri çekildi. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyon Pazartesi günü yaptığı toplantı ile yeni kararlar aldı. Toplantıya katılan Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, önümüzdeki hafta tekrar toplantı olacağını belirtti.

600 LİRA KARARI GERİ ÇEKİLDİ

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyon başkanı Fevzi Apaydın, Halk Otobüsçüler Derneği Başkanı İsmail Yüksel’in başkanlığında Ankara’da Federasyon binasında yapılan toplantıya tüm Türkiye’deki Otobüs ve Minibüsçüler Odaları başkanları katıldı. Toplantı ile ilgili bilgi veren Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kürt, Maliye Bakanlığını geçtiğimiz haftalarda yaptığı yönetmelikte her otobüs başına ücretsiz binişler için 600 lira ödemesi ile ilgili kararını geri çektiğini belirtti. 600 lira kararının hatlar arasında büyük eşitsizlik yarattığını ifade eden Kurt, “Bunu kabul etmemiz mümkün değildi” dedi.

İKİ SEÇENEK SUNULDU

Maliye Bakanlığının yeni bir çalışma yapacağını ifade eden Kurt, “Bu yeni çalışmanın bir hafta içinde netleşmesi beklenmesi nedeniyle ikinci bir toplantı yapılacak. Federasyonda yaptığımız toplantıda ortak kararlar aldık. Öncelikle verilen 600 lirayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Ardından iki seçenek üzerinde tüm oda başkanları karara vardı. Ücretsiz binişler için en az otobüs başına 1500 lira ödeme yapılması ya da indirimli elektronik bilet fiyatı üzerinden her biniş için ödeme yapılmasını istedik. Bizim indirimli biniş biletimiz 1 lira 60 kuruş. Hangi otobüse kaç kişi binmişse 1 lira 60 kuruş üzerinden ödeme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece hiç kimse mağdur olmaz” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki