Mimar Sinan’ın bilinmeyenleri

09 Nisan 2015, Perşembe - 00:00

 

 

 

Ünlü yüksek mimar Tevfik İlter, Kocaeli Mimarlar Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen seminerde Mimar Sinan’ın bilinmeyen çalışma metodlarını aktardı

Büyük Usta Mimar Sinan’ın ölüm yıl dönümü sebebiyle bir dizi etkinlik düzenleyen Kocaeli Mimarlar Odası, ‘Sinan’ın Bilinmeyen Yönleri’ adlı seminerde ünlü yüksek mimar Tevfik İlter’i ağırladı. Seminer öncesinde katılımcılara hitap eden Kocaeli Mimarlar Odası Başkanı Arsal Arısal, yarın saat 11.00’da usta mimar Mimar Sinan’ı Süleymaniye Külliyesi’ndeki mezarı başında anacaklarını duyurdu. Arısal, “Koca Sinan’ı andığımız bugünlerde ülkemizde her alanda uygulanmakta olan ‘yağmacı ve otoriter’ politikalar nedeniyle, ne yazık ki toplumumuza mimarlık, kentleşme ve uygarlığımızın esenlikli bir geleceği adına güzel gelişmelerden söz edemiyoruz.

SAHİP ÇIKMALIYIZ

Bu çerçevede ülke yöneticilerini, yerel yönetimşeri, yatırımcıları ve ilgili tüm kesimleri mimarlığımıza, kentlerimize Koca Sinan’a ve yarattığı eşsiz değerlerle birlikte tüm doğal ve kültürel mirasımıza bir kez daha sahip çıkmaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu. Arısal’ın konuşmasının ardından uzun yıllar Mimar Sinan’ın eserlerini inceleyen Tevfik İlter, büyük ustanın çalışmalarında kullandığı bilinmeyen metodları aktardı. Seminer sonunda Kocaeli Mimarlar Odası yönetimi, etkinliğe sunduğu katkılardan dolayı yüksek mimar Tevfik İlter’e teşekkür plaketi takdim etti.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki