~~Tarhan “Emekli 1000 TL Kredi alamazken, Devletin Bankası Bir Medya Patronuna 700 Milyon Dolar Kredi Veriyor.”
Tahsin Tarhan, “Kamu bankası olan Ziraat Bankası, 5 Nisan 2018 tarihli 10/10 sayılı yönetim kurulu kararıyla Demirören Medya Grubu’na kredi vermiştir. İddialara göre verilen kredinin miktarı 700 milyon dolardır.
Ziraat Bankası İstanbul Kurumsal Şubesi tarafından sağlanan kredinin yalnızca dolar olarak verilmesi değil, şartları da tartışma yaratmıştır. Kredinin şartları, 10 yıllık bir geri ödeme sürecin içerdiği iddia edilmektedir. Buna göre ilk 2 yıl Demirörenler bankaya ödeme yapmayacak. Ödemeler sonraki 8 yılda gerçekleşecektir. Ziraat Bankası bugüne kadar hangi emekliye, çiftçiye 700 Milyon Dolar vermiş” dedi.


 GERİ ÖDEME İMKANI OLMAMASINA RAĞMEN KREDİ VERİLDİ
Tahsin Tarhan, “Ziraat Bankasının kuruluş amacı, tarım ve çiftçiyi desteklemektir. Başlıca desteği üreticiye kredi vermektir. Ancak son yıllarda kamu bankalarının iktidara yakın işadamlarına verdiği imtiyazlar kamuoyu vicdanını sızlatmaktadır. Doların her gün rekor kırdığı, bir doların 4,17 Türk Lirası olduğu dönemde Medya patronlarının şirketine Milyonlarca dolar kredi veriliyor.
Medya Grubunun kar oranlarına baktığımız zaman geri ödeme imkânı bulunmamaktadır. Bu krediyi nasıl ödeyecek?
Bu kredisinin geri ödemesinde risk analizi yapıldı mı? Geri ödenmemesi durumunda doğrudan batık bir kredilendirme olmayacak mı? Ekonomiyi yönetenlerin bu kadar büyük miktarlardaki kredinin verilmesine razı olduklarını düşünmek bile basiretsiz politikaların açık bir tanımıdır” dedi.