Mesleki Eğitim İşsizliğe İlaç Olacak

Mesleki Eğitim İşsizliğe İlaç Olacak
02 Mayıs 2016, Pazartesi - 12:43

Kocaeli’de düzenlenen ‘Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitim’ konferansında nitelikli insan ve mesleki eğitimin önemi tartışıldı. Konferansa katılan isimler işsizliğin önüne mesleki eğitimin geçeceğini söyledi.
İstanbul’da eğitim hayatını sürdüren Plato Meslek Yüksekokulu tarafından Kocaeli’de ‘Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitim’ konferansı düzenlendi. Konferansa Plato Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Tolga Yazıcı, Plato Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. M. Metin Hülagü, YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Serkan Gür ve çok sayıda eğitimci katıldı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Plato Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Tolga Yazıcı, “Ben kendim de bir yüksekokulu mezunu, arkasından üniversite mezunu, arkasında da doktora ve doçentlikle ilerleyen birisi olarak sizlerin evladıyım. Mesleki eğitimle nerelere gidilebileceğini ve bazı yanlış düşüncelere gerek olmadığını en iyi yaşayanlardanım. Mesleki eğitim sayesinde hem çalıştım, hem de okudum. Bir yandan para kazandım, bir yandan da okumaya devam ettim. Bunun faydasını hep gördüm ve bunu örnek olarak da gösteriyorum” ifadelerini kullandı.

“MESLEKİ EĞİTİMDE UYGULAMA ÇOK ÖNEMLİ”
Mesleki eğitimin önemine değinen Plato Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. M. Metin Hülagü, “Plato Meslek Yüksekokulu, iki yıllık mesleki bir okuldur. Dolayısıyla biz burada da mesleki eğitim görüyoruz. Hedefimiz; mesleki alanlarla alakalı, yani öğrencinin süratle okulu bitirmesi ama bitirirken de, Plato’da mesleki eğitimini en ince detayına kadar alması, bir takım uygulamalarda bulunması. Çünkü mesleki eğitimde uygulama çok önemli. Akabinde de sektöre geçerek, işi bilerek masanın başına geçmesi veya işinin başına geçmesi amacımız. Çünkü sadece teorik olarak verilen bilgilerin, yarın sektöre geçtiği zaman, çok da işe yaramadığını, uygulama alanı bulmadığını da görüyoruz. O yüzden eğitimimiz iki yıl sürmekte ama dediğim gibi ağırlıklı olarak uygulamalı olarak yürütülmektedir. Çünkü okulda bizzat uygulama yaparak, bir takım çekimler yaparak, bir takım işlemler yaparak, hangi branşta okuyorsa, örneğin, grafik tasarımdaysa, bunun bizatihi çizimini yaparak veya radyo televizyon okuyorsa, onun uygulamasını yaparak veya moda tasarım bölümündeyse, onu yerinden hocalarından görmekte. Atölyelerde uygulamakta” dedi.

"PRATİK EĞİTİMLE ÖĞRENCİLER SEKTÖRDE BAŞARILI OLUYOR"
Pratik eğitimin yanında teorik eğitime çok önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Hülagü, “Sadece teori değil, ama teoriyle öten bilgiyi alıp onu uygulayıp ondan sonra mezun olmaktadır. Bu da tabi çocuğu, öğrencimizi, sektörde başarılı kılmaktadır. Daha donanımlı olduğu için, daha çabuk iş bulabilmektedir. Ya da bulduğu işin hakkını verebilmektedir. Karşı tarafı da mahcup etmemektedir. O anlamda uygulama ve pratik bir arada. Ama sektörle işbirliği halinde. Biz eğitim vermekteyiz, çünkü bizim kariyer günlerimiz var. Sektörde bir takım temsilcileri çağırıyoruz. Okulumuzda öğrencilerle bir araya getiriyoruz. Tanışmalarını, konuşmalarını, birtakım konuları paylaşmalarını veya sektörün neye ihtiyaç duyduğunu, öğrencinin neler bilmesi gerektiğini bu vesileyle öğrencilerimize aktarmaya çalışmaktayız” diye konuştu.
Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ise, “Mesleki eğitim başlıca iki bakımdan önemlidir. Bir; ülkenin işgücü ihtiyacını sağlamak. İki; sosyal problemlerin azaltılması. Özellikle Avrupa’da 2008 krizinden sonra, mesleki eğitimin önemine daha çok vurgu yapılmış oldu. Çünkü işsizliğin ortaya çıkardığı sosyal bunalımlar, toplumlara çok ağır borçlar, çok ağır külfetler meydana getirdi. Bu bakımdan, mesleki eğitime tüm dünyada daha fazla önem verilmeye başlandı. Gerçekten işsizlik bir insan için, bir toplum için dayanılması zor bir konudur. Mesleki eğitim bu açıdan, istihdam sağlaması ve bu bunalımları azaltılması konusunda çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki