MEDİCAL PARK GEBZE KESİLECEK BACAĞI KURTARDI!

11 Kasım 2014, Salı - 14:20

55 yaşında Libya’da 6 çocuğu ile birlikte yaşayan Fathıa Amadı kişinin kesileceği belirtilen bacağı Medical Park Gebze Hastanesi’nde ki tedavinin ardından kurtarıldı.
Fathıa Amadı 55 yaşında Libya’da  6 çocuğu ile birlikte yaşıyor,10 sene önce kalp ve bacak damarlarındaki tıkanıklıklardan dolayı çeşitli kontrollerden geçti. 2009 yılında  baypass ameliyatı  olan Amadı geçici olarak sağlığına kavuştu. Zaman ilerledikçe sağ bacağında şişmeler ve morarmalar oluşmaya başladı. Yapılan  kontrollerde sağ bacak damarlarının tıkandığı tespit edildi. 3 defa anjiyografi olan ve defalarca hastaneye kaldırılan Amadı’nin tedavi sürecinde hiçbir gelişmeye rastlanmadı.
ÖTE Kİ HASTANELERDE BACAĞIN KESİLECEK DEDİLER
Her geçen gün morarma ve şişmeler artmaya başladı. Hareket edemez ve terlik bile giyemez hale gelen Amadı tedavisi için gittiği gerek yurtiçi gerek yurtdışı hastanelerde bacağının kesilmesinden başka bir çözüm olmadığını öğrendi. Bacağını kaybetmek istemeyen ve sağlık kuruluşlarını araştıran Amadı Medical Park Gebze Hastanesine ulaştı. Medical Park Gebze Hastanesine getirilen Amadı’yi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mert Dumantepe, Kardiyoloji Uzmanları Uzm. Dr. Burak Teymen ve Uzm. Dr. Wesam Salha tarafından kontrol edildi.
YAPAY DAMAR TAKILDI
Yapılan muayene ve girişimsel işlemler ile ilgili bilgi veren; Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mert Dumantepe;  Bacak ağrısı şikâyeti ile gelen hastamızın ayak bileklerinden nabız alınmıyor ve tüm bacağı soğuk durumdaydı. Bacağına daha önceden yapay damarla bypass yapılmış olan hastamıza atardamar Doppler Ultrasonu istedik. Doppler sonucu tahmin ettiğimiz gibi geldi, hastanın hem kendi damarı hem de daha önce ameliyatla takılan yapay damar tamamen tıkanmıştı. Hastanın bacağına yapılabilecek bir girişim şansı olup olmadığını öğrenmek için ekip arkadaşlarım Kardiyoloji uzmanları Uzm. Dr. Burak Teymen ve Uzm.Dr. Wesam Salha’dan Anjiografi yapmasını rica ettim.
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ EKİP İŞİ!
Hastanın bacağına yönelik yapılan anjiografide kasıktan ayak bileğine kadar tüm damar segmentlerinin tıkalı olduğunu gördük. Bacağı sadece kılcal damarlar besliyordu ve kısa bir süre içinde bu kılcal damarlarında tıkanması ile hasta bacağını kaybedecekti. Zaten gittiği başka merkezlerde hastaya hiçbir şansının olmadığı ve bacağının kesilmesi gerektiği söylenmişti.
Kardiyoloji uzmanı Uzm.Dr. Burak Teymen ile birlikte uzun zamandır bu şekilde tıkalı damarları en son teknoloji cihazlar ve kateterler yardımı ile açıp hastaların bacaklarının kesilmesini engelliyoruz. Birlikte yaptığımız değerlendirmeden sonra hastaya bir şans vermemiz gerektiğine karar verdik.
3 SAATLİK OPERASYON
Anjiografi salonunda, lokal anestezi altında hasta yüzüstü yatar durumda iken diz arkasından ultrason altında damara girdik. Rotarex adından özel bir damar açıcı kateter ile %100 tıkalı damar içinde tünel oluşturduk. Bu tüneli balon anjioplasti yöntemi le genişletip, damarın içine stent yerleştirdik. Kontrol anjiografide damarın tamamen açıldığını ve ayak bileğine kadar çok iyi bir kan akımı sağlandığını gördük. Yaklaşık 3 saat süren ve yoğun radyasyon altında geçen zorlu bir prosedürdü. Ancak bir hastanın bacağını kurtarmak bizim için her şeye değer. Hastamızı kısa bir süre içerisinde şifa ile taburcu etmeyi planlıyoruz”  dedi.
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki