Mecliste Turan Sürprizi

03 Mart 2015, Salı - 00:50

Çayırova Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı Meclis Salonu’nda yapıldı. Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin yerine Çayırova AK Parti Belediye Meclis üyesi Yusuf Turan’ın başkanlık ettiği mecliste CHP’li meclis üyeleri ilçe sınırları içerisinde bulunan cem evi ve kadın sığınma evi yapılmasını ve adının Özgecan Aslan olarak verilmesini istedi.

CHP Meclise Önerge İle Geldi

Meclis toplantısı öncesi gündem dışı bölümünde ilk olarak CHP’li Abdulkadir Honca, söz aldı. Çayırova Belediyesi’nin halk meclisinde sorunlar çözülmediğini ifade eden Abdulkadir Honca, “Emek ve İnönü Mahallesi’nde kentsel dönüşeme karşı kurulan derneğe başkanlık tarafından randevu talebine bir türlü cevap verilmiyor. Çayırova’daki semt polikliniğinde doktor sıkıntısı var. Eriş Meydanı’nda proje çizildi. Ancak projenin akıbeti ne olduğunu merak ediyoruz. Çayırova’da 39 tane var ve bu camilere yardım yapılıyor. Çayırova’da bir tane cemevi var. Cemevine de belediye tarafında yardım yapılmalı. Özgecan Aslan’ın adının Çayırova’da bir para verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

 

Turan, Eleştirellerinizi Dikkate Alıyoruz

Sorularla ilgili olarak Meclise Başkanlık eden Yusuf Turan, “Eleştirilerinizi dikkate alıyoruz. Emek ve İnönü Mahallesi’nin derneğin açtığı dava ve belediyenin çalışmalarını tamamlasın. Derneği davet ederiz. Gerekli belgeler geldiği zaman randevu talebini görüşürüz.  Semt polikliniğinde konusunda haklısınız. Bu konuda bölge bakanlarına ve milletvekillerine ileteceğiz. Hem personel hem hastane sorununu çözme konusunda gerekli çalışmanın yapılmasını sağlayacağız” dedi.

SP. Özçelik, Artık Süre Doldu

Saadet Partili Meclis Üyesi Zeki Özçelik de gündem dışı kısmında söz alarak şöyle konuştu, “Bu meclisten sonraki meclis bir yılını dolduracak. Belediye başkanı bir yıl süre isteyerek daha sonra çalışmalarla ilgili sunum yapacağı sözünü vermişti. Bugüne kadar meclise gelen maddelerde belediyenin rutin işlerinin olduğunu gördük. Çayırova’nın geleceği ile ilgili olarak aldığımız bir karar yok. Bu konuda eksiğiz. Bir yıldır marka bir ilçe yaratamıyoruz. Meclis üyelerinin bilgilendirilmesi konusunda da eksik var. Meclis çalışmalarıyla ilgili olarak meclis üyeleri bilgilendirilmiyor. Bilgi evi kurulmuş. Bu bilgi evinin yerini meclis üyeleri bilmiyor. Bir yıllık mecliste belediye başkanı tüm çalışmaları büyükşehir belediyesi ile yapacağını söylüyor. Büyükşehir belediyesi geçtiğimiz beş yılda Çayırova’dan 125 milyon gelir elde ederken 93 milyon TL’lik yatırım yapılmış. Çayırova Belediyesi’nin 63 milyon borcu var denildi. Rakamlar üzerinden oynayıp kendi kendimizi kandırmayalım. Kaynak yaratma konusunda bir girişim olmadı. Emek Mahallesi’ndeki sorun ile belediye arasındaki en büyük sorun iletişim sorunudur. Belediye mahkeme sonucuna itiraz etmedi. Kadına şiddet meselesi imam meselesidir” dedi.

Mecliste Tansiyonun Yükseldiği Beşinci Madde Oldu

Gündemin beşinci maddesi olan ilçe sınırları içerisinde bulunan 737 ada 1 nolu parsel bitişiğinde kadastro yol ile 676 ada 2 nolu parselin kuzeyinde yer alan tescil harici alanda imar plan tadilatı yapılması ile ilgili olarak CHP’li meclis üyesi Abdulkadir Honca, “Birilerine rant sağlanılıyor ” dedi. SP’li Meclis Üyesi Ali Uçar ise madde ile ilgili, “Bir otelin hemen arkasında bulunan yer otelin parkı olarak kullanılmak isteniliyor. Bu hukuki değil. Rica ediyorum bu millet bize bu görevi verirken bunun kul hakkı var. Bu konuyu araştırın. Bireysel olarak araştırın. Yarın ahirette bunun hesabını vereceğiz. Burada yerle ilgili bize gelen bir rapor veya bilgi yok. Hukuki araştırmalarımız devam ediyor. Gerekirse konuyu adliyeye taşıyacağız” dedi. Diğer bir SP’li Mustafa Necati Kaya da, “Ramada Otel’in hemen arkasında söz edilen bir yer. Burada yerin kaydırılmasıyla ilgili Cengiz Bey sizin çocuğunuzun oyun oynayacağı bir yer. Biz sizi halka şikayet edeceğiz” diye konuştu.  Muhalefetin karasız kaldığı Beşinci maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Mart Ayı Meclisine Yoğun İlgi

Çayırova Mart ayı meclisini yakından takip edenler oldu. CHP Çayırova ilçe başkanı Selahattin Kaya, Kadın kolları başkanı Türkkan Kılıç, Eski Belediye meclis üyesi M. Ali Kaplan, Emek ve İnönü mahalleli başkanı Murat Koca, MHP Çayırova ilçe başkanı Fatih Kartal ve çok sayıda vatandaşlar Mart ayı meclisinde yerlerini aldılar. Ayrıca CHP Çayırova belediye meclis üyeleri ve ilçe ve kadın kolları başkanları kadına şiddete hayır diyerek yakalarına taktıkları siyah kurdele ile tepkilerini dile getirdiler. Nisan ayı meclisi 1 Nisan 2015 tarihinde yapılmasına oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki