Mecliste Gözler Demirciyi Aradı

Mecliste Gözler Demirciyi Aradı
11 Mayıs 2016, Çarşamba - 15:12

Çayırova Belediye 2.ci Mayıs Ayı Meclisini Yine Başkan Yardımcısı Orhan Keskin Yönetti. Gelir ve Giderlerin Okunduğu Mecliste Muhalefet Başkan Şevki Demirciye Seslenerek Başkanlık Koltuğunda Seni İstiyoruz Dediler.

MUHALEFET YÜKLENDİ,KESKİN CEVAP VERDİ

CHP Gurup Sözcüsü Halis Koç mecliste yaptığı konuşmasında Tüm annelerimizin ve şehit annelerimizin Anneler günü kutlu olsun dedi. Çayırova belediyesi adeta sınıfta kaldığını belirtti. Yapılan hizmetleri Çayırova halkının yararına yapılması konusunda gelin el birliği ile vatandaşın ayağına hizmeti birlikte götürelim dedi. Koç, Camilerimiz, Cem Evlerimiz, İbadet yerlerinin temizliği konusunda Çayırova belediyesini uyardı.  Kuştepe mesire alanında yaşanan çevre kirliği, aşırı dumanlar sonucu Çağdaş kentte yaşayan halkımız oldukça rahatsızdır belediye zabıta ekipleri gerekli çalışmaları için hafta sonları Kuştepe’ye davet ediyoruz dedi. Gerekli adımların bir an önceden atılmasını istedi. Koç, Çayırova belediyesi hakkında sosyal medyadan yapılan iddialara Başkan Demirci niye sessiz kalıyor diyerek bir an bir açıklama bekliyoruz dedi.

CHP A. KADİR HONCA, BAŞKAN DEMİRCİYİ MECLİSE BEKLİYORUZ

CHP Çayırova belediye meclis üyesi A. Kadir Honca mayıs ayı meclisinde başkan  Şevki Demirciye seslendi bu meclis çok önemli bir meclis bakıyoruz başkan Demirci yerinde yok diyerek sitemde bulundu. CHP meclis üyeleri olarak yine buradayız bir sonraki mecliste başkan Demirciden gerekli açıklamaları yapmasını istiyoruz diyerek daha duyarlı olmasını istedi.

SP. ALİ UÇAR, MECLİS AYNI BİR TİYARTYO GİBİ

Saadet partisi Çayırova belediye meclis üyesi Ali Uçar yaptığı açıklamada Gelir ve Giderlerin görüşüldü gündem maddesinde belediye görevlilerini niye daha etkin bir şekilde bilgilendirme yapılmadığını belirterek defalarca bu konu üzerinde yaptığımız sitemler demek ki boşunaymış diyerek daha dikkatli olunmasını istedi.

SP. NECATİ APAYDIN, BELEDİYEYE EKSİ PUAN VERİYORUZ

Saadet partisi Çayırova belediye meclis üyesi Necati Apaydın yaptığı konuşmasında Başkan Demirciyi gözlerimiz arıyor diyerek, Gelir ve Giderlerin görüşüldü maddede bütçenin Çayırovaya ne kadar hizmet getirisi yeterli olmadığı görüşündeyiz dedi. Çayırova belediyesi Faiz lobisinden kurtulması halkımızın yararınadır, Şekerpınarda satılan arsaların akıbeti belli değil, 2014 – 2016 yılları arasında satılan arsalarda zarar büyüktür diyerek satılan arsalar şimdi satılsaydı Çayırovanın kasasına yüklü bir para girecekti ama maalesef satıldı, diyerek sitemde bulundu. Apaydın, Red oyu veriyoruz alınan bağışlar konusunda çekimser kalıyoruz dedi.

KESKİN, ÇAYIROVA BELEDİYESİ İSTİKRAR ABİDESİ

Çayırova belediye başkan yardımcısı Orhan Keskin meclisten muhalefetin yaptığı açıklamalarına meclis başkanlığı yerinden cevap verdi Çayırova belediyesi son 2 senesinden adeta hizmet hamleleri ile en verimli yıllarını yaşadığını belirtti. Keskin artık Sayın Çayırova belediye başkanımız Şevki demirci öncülüğünde ilçenin geleceğini planlıyoruz dedi. Vatandaş hizmeti ayağına kadar götürüyoruz dedi ilçede yapılan yapılacak olan projeleri birlikte gezerek gördük halkımızda yapılan çalışmaları taktir ederek izlemektedir diyerek Çayırova belediyesi şeffaf ve yapılan doğru ortak bir hizmet anlayışı ile Kocaeli ilçeleri arasında yapılan projeler ile çağ atlamakta olduğunu meclisten Çayırova halkı ile paylaştı. Keskin Camilerimiz, cem evlerimiz ibadet alanlarımız bizler için en kutsal yerlerimizdir ,gerekli hizmetleri layığı ile yapıyoruz çevre düzenlemelerini daha iyi bir şekilde yapacaklarını belirtti. Kuştepe mesire alanımız Çayırova için bulunmaz bir piknik alanımızdır vatandaşlarımız aileleri ile günün yorgunluğunu hafta sonları aileleri ile birlikte atıyor halkımız piknik alanlarına daha duyarlı olması bizleri mutlu eder diyerek Çayırova belediyesi olarak gerekli ikazların yapılacağını meclisten söyledi. Sayın belediye başkanımız Şevki Demirci ilk toplantıda Ankara’da olduğu için katılamadı bu toplantıda başka bir toplantıda olduğu için görevi ben yapmaktayım diyerek, Çayırova belediyesi hakkında atılan iddialar hakkında en kısa sürede gerekli yazılı açıklamayı yapacağız diyerek sözlerini noktaladı.

CHP HALİS KOÇ, BLANÇO İLE AÇIKLADI

Çayırova Belediyesi CHP Grubu Adına Plan-Bütçe Komisyon Üyesi Halis KOÇ'un 2015 Yılı Gelir-Gider Kesin Hesap Bilanço Üzerine Mayıs Ayı 2.Ci Meclis Toplantısında Yaptığı Meclis Açıklamasında Görüşlerini Açıkladı.

Bütçemizin gelirler haznesine baktığımızda;

Vergi gelirleri bütçe tahmini  ,40.900.000 TL

Bir önceki seneden devredilen gelir ,8.148.815 TL

Bu yıl tahakkuk ,34.839.720TL

Devirle birlikte tahakkuk eden  ,42.988.536TL

Bu yıl tahsil edilen,34.666.828 TL

Gelecek yıla devredilmiş tahakkuk , 8.321.706 TL gözüküyor.

Teşebbüs ve Mülkiyet Gelirleri ise ;

2015 yılı bütçe tahmini ,5.340.000 TL

Önceki yıldan devir,779.095 TL

Yıl tahsilatı ,2.369.000 TL

GERÇEKLEŞME ORANI % 44,

Alınan Bağış ve Yardımlar,600.000 TL

Bunun içinde hazine yardımı ,200.000 TL

Kişi ve kurumlardan alınan yardım ve bağış  400.000 TL

CHP Halis Koç, Diğer Gelir Kalemlerinde ise;

Tahmini bütçe  ,29.610.000 TL

Devreden gelir, 10.860.977 TL

05.03. kodlu para cezalarındaki gerçekleşme oranı % 28 de kalmıştır.

Bir önceki yıldan 10.851.930 TL devreden gelir ,Bu yıl tahakkuk ettirilmiş para cezası ise 3.447.481

Toplam 14.299.412 TL dan 4.016.105 TL tahsil etmişsiniz. ,Toplam bütçe gelirlerinin 1/8 ini bu kalemde bırakmışsınız.Yasa derki takip ve tahsilde 1. Derecede Belediye Başkanı sorumludur.

Netice itibari ile gelir kalemlerinden alınan bağış ve yardımlardan tereddütlerimiz olduğundan bu gelir kalemine RED, diğer gelir kalemlerine EVET diyoruz.

CHP GURUP SÖZCÜSÜ KOÇ 2015 YILI GİDER KESİN HESABI İNCELEDİĞİMİZDE;

ÇEVRE KORUMA HİZMETLERİ

CHP Halis Koç, Temizlik İşleri Müdürlüğü’ nün bünyesinde yapılan hizmet alımları sebebiyle Muhalefet Şerhi koyuyoruz. Çünkü çevre koruma için ayrılan bütçenin % 90 ını taşeronlara vermek belediyecilik değildir.(yani 6.755.422 TL  den 6.065.105 TL sini taşerona vermişsiniz.

CHP Halis Koç, Sosyal yönetim anlayışı ; belediyelerin asli görevi olan çevre koruma hizmetlerini kendi bünyesinde çözmesidir ve bu harcanan rakamlarda bu çalışmalarının hepsini kendi bünyesinde çözebileceğini göstermesidir. Ümidimiz Çayırova belediyesinin temizlik işlerini kendi bünyesinde çözerek kadrolu çalışanlarını mutlu etmesidir.

İSKAN VE TOPLUM REFAHI HİZMETLERİ

Toplam bütçenin % 48 i taşeronlara verilmiş durumda, bunun sadece % 30 luk bir kısmı yani 20.000.000 TL Çayırova halkının geleceğine yönelik yatırımlara harcanmıştır.

Temennimiz bu oranın % 50’lerin üzerine çıkmasıdır. Taşeron hizmet alımlarından vazgeçilmesi dileklerimizle dedi,

CHP Halis Koç, Harcama kalemlerinde geçen yıl olduğu gibi bu yılda sağlık ve eğitim hizmetlerine harcama yapılmadığı gözükmektedir. Şayet bu kalemlerde bir harcamanız varsa hangi kalem altında ne şekliyle gösteriyorsunuz. Doğru muhasebeleştirme hem sizin işinizi kolaylaştıracaktır hem de bizim işimizi.

DİNLENME, KÜLTÜR VE DİN HİZMETLERİ HARCAMALARI

Önemli bir kalemdir. Biz bu kaleme muhalefet şerhi koymadık, bunun gerekçesi ise Çayırova halkının bu hizmetlerden eşit bir şekilde yararlanmasını talep ettiğimiz içindir.

SOSYAL GÜVENLİK VE SOSYAL YARDIM HİZMETLERİ ;

CHP Halis Koç, Yaklaşık 190 kadrolu işçi ve memur olmasına rağmen geçen yıl yine 24.870 TL prim borcu ödemenize rağmen bu da yapılandırmadan dolayı, bu yıl 5.999 TL prim ödemesi yapılmış bu da gösteriyor ki 2015 yılı SGK ya olan prim borçlarınızın tamamı duruyor ve yapılandırma bozulmuştur. 2016 yılının ilk dört ayının prim borçlarının ödendiğini sanmıyorum. SGK ya prim borçlarınızı ödemeyerek  hem bu kurumu zarar uğratmaya hem de birikmiş borçlarınız ve faizleriyle belediyeye borç batağına sürüklemiş bulunuyorsunuz.  Koç, Şimdi öğrenmek istediğim; Çayırova Belediyesinin SGK ya kaç TL geçmiş dönem borcu bulunmaktadır diyerek sözlerini noktaladı

CHP’DEN MAYIS MECLİSİNE YAKIN TAKİP           

Çayırova CHP ilçe başkanı Selahattin Kaya ve ilçe yönetimi, CHP Gebze belediye meclis üyeleri Çayırovalı vatandaşlar Mayıs ayı 2.ci meclisini takip ettiler. Bir sonraki Haziran ayı meclisi 1 Haziran 2016 Çarşamba günü Saat 15.00’de yapılacak olan meclis oy birliği ile kabul edildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki