Maske takmadılar diye işten atıldılar!

GOSB’da faaliyet gösteren ABD’li aroma üreticisi IFF maske takmadığını gerekçe göstererek 20 işçiyi işten çıkardı.
17 Eylül 2015, Perşembe - 00:59

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ABD’li aroma üreticisi International Flavors & Fragrances (IFF) Fabrikası’nda çalışan 160 işçiden 140’ı Tekgıda-İş Sendikası’na üye oldu. Sendika işyerinde toplusözleşme yapmak için gerekli olan çoğunluğu sağlayınca Çalışma Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlık sendikanın işyerinde çoğunluğu sağladığını taraflara bildirdi ancak işveren yetki tespitine itiraz etti. Bundan sonra ki süreçte ise işveren sendikalı olan işçileri karşı sistematik baskılara başladığı belirtildi.  Daha önce 3 personeli kapı önüne koyan işveren önceki gün de 20 işçinin iş akdini benzer ve ilginç gerekçelerle feshetti. 7 Eylül'den beri süren direniş sonrasında bir işçinin fesih nedenleri arasında "sakal maskesi takmaması" nın gösterilmesi, "bu nedenler inandırıcılıktan uzak" yorumuna neden oldu.

'ASIL NEDEN İŞÇİLERİN SENDİKALI OLMASİ'

İşverenin, iş akitlerinin feshedildiğine ilişkin işçilere yaptığı yazılı bildirimlerde de ilginç ve benzer ayrıntılar dikkat çekti. 14 Eylül’de yapılan iş akdi fesihleri, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25. maddesinin 2. bendi ile 6356 sayılı Sendikalar Kanunu'nun 70. maddesinin 1. bendine dayandırıldı. "Kanun dışı grev", "iş görme borcunu yerine getirmeme", "işyerini terk etmeyerek hukuka aykırı ve haksız olarak işgal etme" gibi gerekçeler fesih nedenleri arasında gösterildi. Ayrıca bazı işçiler için "icra borcu", "sakal maskesi takmama", "mesai saatleri içerisinde dizi film izleme" ve "arızayı gidermeyerek şirketi 9 bin avro zarara uğratma" gibi nedenler de fesih gerekçeleri arasında yer aldı. Ancak tüm bu gerekçelerin direniş sonrasında öne sürülerek iş akdi feshedilmesine dayanak yaratılması için kullanılması, bu nedenlerin "inandırıcılıktan uzak" olduğu yorumuna yol açtı. Tekgıda­İş Sendikası Genel Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören, işverenin farklı gerekçeler öne sürerek işçilerin iş akillerini feshettiğini ancak asıl nedenin işçilerin sendikalı olmasından kaynaklandığını söyledi.

İŞÇİLER ANAYASAL VE DEMOKRATİK HAKLARINI KULLANIYOR

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Tekgıda­İş Sendikası, Türkiye'deki yargı sisteminin hantallığına dikkat çekti, IFF işvereninin yetki tespitine itiraz ettiğini hatırlattı. Açıklamada, "Yıllardır bu ülkede bir tezgâh yürüyor" diyen Tekgıda­İş, "İşçiler Anayasa ve uluslararası kuralların kendilerine tanıdığı hak ve özgürlüğü kullanıyor. Sendikasız çalışıp haksız rekabetle yüksek kazanç sağlamaya alışmış işverenler direniyor. Kuralsız yaşamak işlerine geliyor. Bu nedenle başvurulan yol ortada" ifadelerini kullandı. Tekgıda­İş olarak, 20 üyemizin işten çıkarılmasına çok öfkeliyiz" sözlerine vurgu yapılan açıklamada, "Üretimden gelen, tüketimden gelen ne kadar gücümüz varsa artık harekete geçmiş durumda. İşten çıkarılan üyelerimiz işlerine döndürülünceye kadar, toplu görüşme masasına oturuncaya kadar mücadeleye devam" denildi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki