Marmara’daki işyeri yoğunluğu gidecek mi?

16 Kasım 2015, Pazartesi - 13:59

Askeri ücrete yapılacak olan yüzde 30’luk zam iş dünyasında tartışılmaya devam ederken, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Marmara bölgesindeki iş yeri yoğunluğunun teşvik bölgelerine kayacağını iddia etti.

Asgari ücrette yapılacak olan yüzde 30'luk zammın teşvik alan ancak yatırım çekemeyen bölgeleri şahlandırması bekleniyor. Yapılacak 300 TL'lik artışın işverene vergi ve ilave yükler getirdiğini belirten İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, işverenin maliyet yükünü azaltmak için teşvik bölgelerine yoğunlaşacağını söyledi. Söz konusu uygulamanın tersine göç hareketini başlatacağını vurgulayan Kopuz, "Bu artış özellikle işgücü yoğun çalışan tekstil, gıda gibi sektörlerin teşvik bölgelerine kaymalarına neden olacak. Çünkü iş dünyasının vergi indirimi, sigorta desteği gibi beklentilerini teşvik bölgeleri karşılıyor. Teşvik kapsamında olan ancak yatırım çekemeyen bu bölgelerde de yatırımlar hızla artacak. Böylece yatırım dağılımında Marmara'daki yoğunluk diğer bölgelere kayacak" dedi. 

GEBZE’Yİ NASIL ETKİLER?

Bu açıklama ile birlikte özellikle son yıllarda büyük, orta ve küçük birçok şirketin kurulduğu Gebze bölgesinin askeri ücretten nasıl etkileneceği merak konusu oldu. Uzmanlar Gebze’deki birçok şirketin taşınmasa bile işçi çıkarmalarına başvurabileceğini dile getiriyor. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki