Marina balıkçıları için 6 Ocak’ta ihale yapılacak

05 Ocak 2016, Salı - 12:57

İzmit Marina sahilinde bulunan 7 balık lokantası için 6 Ocak tarihinde ihale yapılacak. 3 yıl boyunca geçerli olacağı açıklanan ihale belediye binasında yapılacak. Ancak ihale ile ilgili olarak işletme sahipleri büyük sıkıntı içinde.

İzmit sahil bölgesinde yer alan balık lokantaları için 6 Ocak’ta ihaleye çıkılıyor. 3 yıllık yapılacak olan ihale de ne kadar peşinat isteneceği merak ediliyor. 1999 yılında dönemin İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen zamanında yapımına başlanan Marina’daki balık lokantaları, 49 yıllığına yap işlet devret modeli ile hayata geçildi. 2000 yılında faaliyetlerine başlayan Marina Balık Lokantaları için 6 Ocak tarihinde ihaleye çıkılacağı belirtildi.

SIKINTILI DURUMDALAR

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan lokantalarda kiracı durumda bulunan mekan sahipleri tarafından bulundukları iş yerlerini kendileri yaptılar. Ancak 10 sene sonra burada bulunan iş yerlerinden kira alınmaya başlandı. Zamanında kendi ceplerinden yatırım yaparak iş imkanı sağlayan yer sahipleri oldukça sıkıntılı durumdalar. 

ESNAF TEDİRGİN

Son yapılan ihale yine 3 yıl üzerinde gerçekleşmiş, 6 aylık kira bedelleri de peşin olarak talep edilmişti. Yapılan ihalede peşin istemenin olması durumunda burada bulunan esnafları oldukça zor günler bekliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından balık lokantalarının ön kısmında ışıklandırma yapılmadığı için buradaki esnaf oldukça tedirgin oluyor.

ESNAFTAN GİDER

Balık lokantalarının ön kısmında bulunan belediye tarafından bakım yapılmadığından buralarında bakımını esnaflar yapıyor. Elektrik giderlerinin yanı sıra yapılan sulama giderleri de esnaf tarafından karşılanıyor. Burada bulunan oyun parkı ise dökülüyor. Esnaf tarafından yaptırılan bu yer daha sonra belediyeye devredilmesine karşın bakımsızlıktan çürümeye başladı.

MASRAFLARI KARŞILADILAR

Her esnafın en az 800 bin TL harcadığı bu yerler için belediye tarafından kendilerine herhangi bir ödeme yapılmadı. Aksine şimdi ihaleyi kaybetme ile karşı karşıya kaldılar. İstenilen bedeller beklenenin üzerinde olması karşısında ise esnaf ne yapacağını şaşırmış durumda. Burada faaliyet gösteren esnafa ihaleye katılmaları noktasında tebligatlar gitmeye başladı. Tebligatı alan esnaf Büyükşehir Belediyesi’nden ihale takip formunu alabilecekler.

İHALE BEDELLERİ

Marina sahil bölgesinde bulunan bin 273,58 metrekare birinci balık hali muhammen bedeli 94 bin 80 TL olarak belirlendi. 2 nolu balık lokantası 599 metrekare alan için 64 bin 320 TL, 3 nolu balık lokantası 652,47 metrekare alan için 66 bin TL, 4 no’lu yer 590.16 metrekare yer için 65 bin 520 TL, 716.73 metrekarelik 5 no’lu yer için 64 bin 800 TL, 867.87 metrekare 6 no’lu yer alan için 89 bin 400 TL ve 1131.3 metrekare büyüklüğündeki 7 no’lu balıkçı için de 60 bin 360 TL muhammen bedeli isteniyor.

İKİ YER DAHA VAR

Büyükşehir Belediyesi, 6 Ocak tarihinde ayrıca Başiskele’de bulunan iş merkezinde 30 metrekare yer için ihaleye gidecek. 1 yıllık yapılacak olan ihalenin muhammen bedeli ise bin 440 TL olarak belirlendi. Ayrıca Gündoğdu TOKİ Konutları’nda 529 metrekare yer için istenecek toplam kira bedeli de 15 bin TL olarak belirlendi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki