Mangal kömürüyle ‘Soma’

13 Mayıs 2015, Çarşamba - 21:32

 

Soma Maden Ocağı Faciası’nın 1. Yılında hayatını kaybeden 301 işçi için anma yürüyüşü düzenleyen bir grup KOÜ öğrencisinin madenlerden çıkartılmayan mangal kömürüyle ‘Soma’ yazması dikkat çekti

 

Türkiye’nin hala yasını tuttuğu 301 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan Manisa Soma Maden Ocağı Faciası’nın 1. Yıl dönümünde Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencilerinden oluşan bir grup anma yürüyüşü düzenledi. KOÜ Umuttepe Kampüsü içerisinde düzenlenen anma yürüyüşünde öğrenciler, ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Soma’nın hesabı sorulacak’ şeklinde sloganlar atarak ‘Üniversite ayağa, Soma’nın hesabını sormaya’ yazılı pankartlar taşıdı. KOÜ Rektörlük Binası önünden kampüsün Sosyal Tesis Alanı’na yürüyen öğrenciler adına Mizgin Dağ bir açıklama yaptı.

 

KAZA DEĞİL KATLİAM
301 işçinin hayatını kaybettiğini facianın, katliam olduğunu söyleyen Dağ, “İnsanlar üretiyor fakat aynı insanlar ürettikleriyle buluşamıyor. Madenlerde en çok kaybın yaşandığı katliam olarak tarihe geçen Soma’yı bilmek, anlamak ve tarihsel olarak bu birikim ve öfkeyle katliamcılara karşı tepkiyi, mücadeleyi büyütmek gerektiğinin altını çiziyoruz. Kaza olarak yansıtılmaya çalışılan olayın katliam olduğu, en temel insani değerlerden yoksun vahşi kapitalizmin farkedişiliyle mümkündür. Soma’yı takip eden bir diğer katliam Ermenek’te, Torunlar’da, Şırnak’ta yaşandı.

 

HESAP SORACAĞIZ
Emeğin sömürüldüğü coğrafyamızda bizlere düşen kapitalizmle mücadeledir ve yeniyi var etmektir. AKP’nin mahkemelerinde çıkan sonucusun adaleti gerçekleştirmeyeceğinin sorunu çözemeyeceğinin farkındayız. Savaşımız, mücadelemiz, yok etmeye yöneliktir. Katilamı kader, fıtrat diyerek meşru zemine oturtmaya çalışıp, ahlaksızca siyaset yapanlardan, yerdeki madenci ailesini tekmeyelenlerden, Kürdiastan’ın bir köşesinde Şırnak madenlerinde her gün katleden bu sistemden hesap soracağız” dedi. Dağ’ın açıklamasının ardından öğrencilerin madenler çıkartılmadığı bilinen mangal kömürüyle ‘Soma’ yazması dikkat çekti.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki