Kürşat Tüzmen: Size terörist ihraç ederler

15 Ekim 2015, Perşembe - 13:32

KSO meclis toplantısına misafir olarak katılan eski devlet bakanı Kürşat Tüzmen, “Biz 2009 yılına kadar ticaret konuşuyorduk, siyaset değil. Ne zaman siyaset konuştuysak kaybettik. Siz komşu ülkelere demokrasi satmaya kalkarsanız onlar da size terörist ihraç eder” dedi.Kocaeli Sanayi Odası (KSO) 7. Dönem 30’uncu Meclis toplantısı olan ekim ayı meclis toplantısı meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısına KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve meclis üyelerinin yanı sıra eski devlet bakanı Kürşat Tüzmen ve İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Müdürü Mücahit Keskin de katıldı. Toplantıya Zeytinoğlu’nun misafiri olarak katılan eski devlet bakanı Kürşat Tüzmen, “Biz 2009 yılına kadar ticaret konuşuyorduk, şimdikiler gibi siyaset konuşmuyoruz. Siyaset, tcaretin önüne geçti. Ne zaman siyaset konuştuysak kaybettik. Siz komşu ülkelere demokrasi satmaya kalkarsanız onlar da size terörist ihraç eder” dedi.

SURİYELİ MÜLTECİLERE İHTİYAÇ VAR

Meclisin açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’nin dış ticaret rakamlarının gerilediğini ifade ederek, “Gümrüklerden aldığımız verilere göre eylül ayında ihracatımız 1,4 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 ve ithalatımız 3,2 milyar dolar ile yüzde 25,4 azaldı. Öte yandan Sanayiciler olarak işçi bulma sıkıntısı yaşamaya devam ediyoruz.Sanayiciler olarak işçi bulma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Geçici süre ile de olsa Suriyelilere çalışma izni verilmesi gerekiyor” dedi.

BİR TEK OTOMOTİV SEVİNDİRDİ

Ülkemizin ihracat rakamlarının otomotiv sanayi hariç hemen hemen tüm mal gruplarında gerilediğine dikkat çeken Zeytinoğlu, “İhracatımızın otomotiv sanayi hariç hemen hemen tüm mal gruplarında gerilediğini görüyoruz. İlimizin toplam ihracatının yaklaşık yarısını gerçekleştirdiği otomotiv sektöründe ihracatın yüzde 12 düzeyinde artmasını sevindirici buluyoruz. Tabi bu artışın tüm sektörlere yayılmasını arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.

SİBER SUÇLARA DEĞİNDİ

Başkan Zeytinoğlu’nun ardından İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Müdürü Mücahit Keskin bir sunum gerçeleştirdi. Keskin, “Teknolojik gelişmeler hayatımızda olumlu etkiler yaptığı gibi kimi durumlarda geri dönüşü olmayan olumsuzluklara da sebep oluyor. Server, sunucu çalma gibi kişisel bilgilerin çalınması gibi farklı farklı bir çok suç işleniyor. Ayrıca banka kartı, kredi kartı kopyalama olaylarıyla da çok fazla karşılaşıyoruz. Özellikle ATM’lerde kart okuma yerine dikkat edilmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

İŞİMİZ DEMOKRASİ SATMAK DEĞİL

Toplantıda son olarak söz alan eski devlet bakanı Kürşat Tüzmen, “2009 yılında tüm komşu ülkelerimizle çok iyi geçinen, onları istediğimiz gibi ağırlayabilen, bir gittiğimizde 30-40 anlaşma yapabilen bir bakan olarak görev yaptım. Ben geldiğim zaman gelip size ticaret anlatıyordum. Fakat sene 2015 oldu. Şimdi gelen arkadaşlar ticaret değil siyaset konuşur oldu. Siyaset, ticaretin önüne geçti. Ticaret anlatması gerekenler siyaset anlatır oldu. Bizim işimiz demokrasi satmak değildir. Siz başka ülkelere demokrasi satarsanız o ülkeler de size terörist ihraç eder. Biz İran’a da Suriye’ye de kura rağmen size mal satacağız dedik ihracatı arttırdık. Ama işler değişti.

BÖYLE REKABETÇİLİK OLMAZ

Ben bakan olduğum dönemde bir model uygulamaya çalışmıştım. İş gücü ve sermaye bileşenleri ve katle oranları önemliydi. Uzmanlaşmış iş gücü, sermayenin düzgün yoldan geleni. Bizim çekmeye çalıştığımız sanayi yatırımıydı. Bizim esas işimiz rekabetçiliktir. Yenilik ve inovasyon olmadan rekabetçilik olmaz. Ama bugün geldiğimiz noktada rekabet etme noktasında sıkıntı olduğunu görüyoruz. Bizim olduğumuz dönemde biz bu standartları yukarı çekmek için çalışıyorduk.

SİYASET KONUŞULUNCA KAYBETTİK

İş gücü ve sermaye bileşenlerinin yanına iç ve dış talebi oluşturacak faktörleri öyerine koymamız lazım. Biz iç talebe döndük. Dış talep iyi değil. Dış talebi yaratan da dış politikalardır. 2009’da komşularla sıfır sıkıntı diyerek biz komşularla iş yapıyorduk iş. Ne zaman gittik siyaset konuştuk o zaman kaybettik. Kusura bakmayın ama biz siyaset konuşacak durumda değiliz. Bakın kişi başı gelirimiz 9 bin dolara düşmüş durumda. Şimdi de alım gücü paliteleri diyorlar. Alım gücü paliteleriyle hesap yapılmaz. Ben bunların hesaplarını Devlet Planlama Teşkilatı’nda yıllarca yaptım. Bunu düzeltmenin tek yolu dış politikayı gözden geçirmektir.

NANO TEKNOLOJİ ÜRETMİYORUZ

Türkiye’nin süper teknoloji alanında hiçbir adım atmadığını ifade eden Tüzmen, “Kocaeli’de dört tane ana otomobil markası var. Bunun yanında da destekleyici kuruluşlar var. Kocaeli bu kümeleşmeyi nasıl sağlıyor? Ona uygun endüstriler de çekildiği için bu sağlanıyor. Esas iş Türkiye’nin en fazla orta ve üst teknoloji üreten ili Kocaeli. Bizim süper teknoloji olarak Türkiye olarak yaptığımız ihracat sıfır. Nano teknoloji ve biyo teknolojiye dayalı üretim yapmıyoruz. Adam bir bakteri üretiyor. Pilin ömrünü üç katına çıkarıyor. Ama biz baktığımız da ülkemizde böyle bir yatırım göremiyoruz” şeklinde konuştu. Ardından Tüzmen’e oda tarafından plaket takdim edildi.

 

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki