KURBAN BAYRAMINDA BESLENMEYLE İLGİLİ 10 ALTIN KURAL

KURBAN BAYRAMINDA BESLENMEYLE İLGİLİ 10 ALTIN KURAL
10 Eylül 2016, Cumartesi - 20:33

 

Konak Hastanesi Gebze Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hilal Batmaz Kurban Bayramında Beslenmeyle İlgili Bilgilendiriyor.

1- Bayram sabahında kahvaltıda yumurta tüketmeyin. Çünkü gün içinde yoğun hayvansal besleneceğiniz için toplam kolesterol alımını yükseltebilir.

2- Bayramın ilk günü kesilen etler henüz rigor mortis dediğimiz ölüm katılığından çıkmadığı için sindirimi zor olacaktır. Bu yüzden etleri en az 24-48 saat dinlendirdikten sonra tüketmeye çalışın.

3- Bayramlar ve tatiller vücudun rutin yeme düzeninden çıkılan zamanlardır. Bu yüzden vücutta ödem oluşumu artabilir. Bunun önüne geçmek için eğer bir sağlık probleminiz yoksa yeşil çay, mısır püskülü ve kiraz sapı gibi bitki çaylarından günde 2 kupa içebilir ve salatalık tüketebilirsiniz.

4- Bayram boyunca kendinize bir tatlı limiti belirleyin günde 1 porsiyonun üzerine çıkmayın. Hatta mümkünse hiç tatlı tüketmeyin. Tatlı yerine taze mevsim meyvesi tercih edebilirsiniz. Unutmayın şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih ederek aldığınız kaloriyi %50 azaltabilirsiniz. Eğer meyve tercih ederseniz bu oran % 75-80 !

5- Kemik ve ilik suyunu kolajen kaybetmeden tüketmek istiyorsanız düdüklü tencerede pişirmeyin. Kısıt ateşte ağır ağır çok kaynatmadan pişirin.

6- Et ağırlıklı öğünlerde süt/yoğurt gibi kalsiyum kaynaklarından fazla tüketmemeye özen gösterin. Çünkü yoğurt ve sütteki kalsiyum etteki demirin emilimini azaltabilir. Içecek olarak sade maden suyunu içine taze limon sıkarak tüketebilirsiniz. Bu sayede demir emilimi de artacaktır.

7- Çay/kahve tüketimini sınırlandırın. Bu içeceklerdeki bileşenler etteki demirin emilimini azaltır. Içeceğiniz zaman da içerisine taze limon ekleyin.

8- Gün içinde bir öğünde et ağırlıklı besleniyorsanız, diğer öğünde sebze ağırlıklı beslenin.

9- Her öğünde salata tüketin. Çabuk doyma hissi sağlayacaktır. Salatadan alacağınız çözünmez posa fazla yağların vücuda girmesini de engeller.

10- Özellikle bol sıvı tüketin. Bu sayede vücudun sıvı elektrolit dengesini korumuş olursunuz. Açlıkla susuzluğu karıştırmayın.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki