Kültür Temel Liseleri Gebze’de fark yaratacak!

Temel Lise eğitimine geçerek, Türkiye’deki binlerce lisenin aksine, farklı bir eğitim modelini ülkemize kazandıracak olan Kültür Temel Liseleri dönüşüm sürecine başladı.
10 Mart 2015, Salı - 10:53

Kültür Dershaneleri  Gebze Şube Müdürü Levent Sözbir, Kültür Temel Liseleri, üzerinde uzun süredir çalıştığı, yaptırdığı kapsamlı eğitim araştırmasında da velilerin isteği olarak ortaya çıkan Anadolu Lisesi ile Teknik Lise’ye yepyeni bir modeli ile eğitim sisteminde yeni bir dönemi başlatıyor.

Vizyonu “Öğrencilerimizi, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda hayata hazırlamak ve toplumsal değerlerimizi geleceğe taşıyan “Kültür”lü bireyler yetiştirmektir.” Olan Kültür Dershaneleri yeni sezona eksiksiz başlamayı planlıyor.

Dershanelerin kapatılması ile ilgili düzenlemenin yasalaşması ile birlikte atağa geçen Kültür Dershaneleri 36 yıllık tecrübesi ile Temel Lise’ye dönüşmenin hazırlıklarını tamamlamak üzere.

Sözbir;  Kamu okullarındaki yoğunluk ve fiziki kapasite yetersizliklerin, özel okullardaki sosyo-ekonomik sebepler yeni bir okul türü olan Temel Liseleri, sistemin etkin aktörü yapacağını düşünüyoruz. Temel liseler; sınav odaklı eğitim anlayışı, bire bir başarı takibi ve rehberlik ilgisi, zengin sosyal, kültürel ve sportif etkinlik olanaklarıyla öğrencilerin bir üst okula erişmesinde tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir yapıda kurgulanmıştır. Tüm bunları yaparken sınıflarını tıka basa doldurmayacak, aynı zamanda erişilebilir ve katlanılabilir ücret politikası ile velilerin yükünü hafifletecektir. “

“Yasa ile birlikte 1300 Dershane özel okul olmak için müracatlarını tamamladı. 1 Milyon öğrenciyi sınavlara hazırlayan dersaneler şimdi ise şimdi özel okul hizmeti vermek için hazırlanıyor. Bizlerde bu konuda hazırlıklarımızı tamamladık yeni eğitim öğretim için yeni vizyonumuzu ortaya koyduk. Genel Müdürlüğümün çalışmaları neticesinde eğitim modelimiz ortaya çıktı. Yaptığımız araştırma ve edindiğimiz bilgilerle oluşumdan endişe duyan veliler, çocuklarının okullarda aldığı eğitimi desteklemek ve sınavlara daha iyi hazırlanmaları için çocuklarını dershanelere gönderdikleri ifade ettiklerinde araya girerek velilerimizin kaygılarını uygulayacağımız eğitim modeliyle ortadan kaldıracağız.

 Eğitimde Fırsat eşitliğini ile velileri korkutan ise Dershanalerin temel liseye dönüştükten sonra izleyecekleri fiyat politikası. Devlet öğrenci giderinin 3000 TL sini teşfik olarak verecek. Veliler ise geri kalan ücreti ödeyecek. Böylelikle hem okul hemde dersaneye ödeme yapmak yerine sadece anlaştığı temel liseye ödeme yapacak.  Böylelikle Standartların üstünde bir eğitim alacak öğrencilerin Anadolu Lisesi ve Teknik Liseye natifi olmuş olacak.”

Şube Müdürü Sözbir “Öğrenciler evde değil, okulda ödev yapmalarının daha doğru bulunduğunun belirtti.  Temel Liseleri’nin eğitim ve öğretime başlamasıyla birlikte, okuldan eve geldikten sonra ödev yapma sürecinin de sona ereceğine değindi.

 “Ödevsiz Okul Modeli”ni hayata geçirecek olan Kültür Temel Liseleri’nde, öğrenciler ödevlerini okul saatleri içerisinde yapacak. Böylece öğrenci, ödevlerine harcayacağı zamanları kendisini geliştirmek üzere farklı çalışmalarla değerlendirebilecek.”

Eve yakın mesafede, tam zamanlı verimli eğitim

 “Devletimizin bize sunduğu yarım gün eğitim modeli yerine biz öğrencilerimize daha kapsamlı eğitim verebilmek için tam gün eğitim vermeyi tercih ettik. Bu uygulamayı çalışan ailelerin çocuklarının okuldan kalan zamanlarında çocukları için endişe etmelerini veya boş kalan zamanlarını doldurmak için arayışa girmelerini önlemek için de tercih ettik. Böylece hem öğrencilerimiz maksimum düzeyde eğitim alırken, pazar günü de aileleriyle vakit geçirme, kendilerine sosyal anlamda vakit ayırma fırsatı bulabilecekler” diyerek temel lise kavramının avantajlarının altını çizdi.

“Kültür Temel Liseleri şehir merkezlerinde yani şimdiki yerlerinde kalacak. ğrencilerimizin şehir merkezine ve evlerine uzak kampüslere gitme telaşını da ortadan kaldırmış olacağız. Böylece hem yolda geçirecekleri zamanı daha verimli kullanabilecekler, hem de servis masrafından kurtulmuş olacaklar.” Diye sözlerine ekledi.

Kültür Dershaneleri Gebze Şube Müdürü Levent Sözbir’e “Neden Kültür Temel Liseleri” diye sorduk. Sözbir konuşmasına şöyle devam etti.

Kültür Dershaneleri vizyonunu eğitim üzerine kurmuş ve maksimum başarı için yola çıkmış bir kurumdur. Dershanelerde gösterdiği başarıyı Temel Lisede de göstereektir. Bunun kanıtı da tabiki geçmişte topluma kazandırdığımız binlerce öğrencilerimiz.

Kültür Temel Liselerinde  kısaca şöyle devam edebilirim.

“Tam Gün Eğitim” Kurumumuzda dersler, etüt etkinlikleri ve sınav uygulamaları hafta içi yapılacaktır. Hafta sonu ders dışı etkinlikler (Ek sınavlar, kulüp çalışmaları, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler, kütüphane ve çalışma salonu kullanımları, eğitim ve kariyer seminerleri, gezi ve yarışmalar) yapılabilecektir.

“Üniversiteye Hazırlıkta Engin Deneyim” Kültür Temel Liseleri, öğrenci ve velilere temel lise eğitimi verecektir. Bu hizmet gücünü, Kültür Dersaneleri’nin 35 yıllık üniversiteye hazırlık birikiminden alacaktır.

“Akıllı Eğitim - Akıllı Sınıf” Müfredata bağlı kalınacak şekilde konu anlatımı, uygulama, test çözümü ve çeşitli etkinlikler ile yürütülecek. Ders anlatımlarında akıllı tahta ve içerikleri etkili şekilde kullanılır. Yıllık ders planlarına uygun olarak her okul ve her sınıf düzeyinde müfredat, tüm okullarımızda aynı zamanda uygulanır.

“Akıllı İçerikler” Öğrenciler ile paylaşılan ders dokümanları sunumlar haline dönüştürülerek akıllı içerikler hazırlanmıştır. Şema, şekil ve tanımlar hazır olarak bulunduğu için bunlar için harcanacak zaman, konunun anlaşılmasına yarayacak şekilde kullanılır. Akıllı tahta teknolojisi sayesinde dersler daha ilgi çekici, anlaşılır ve zevkli hale getirilmiş olur.

“Digital Ayna” Akademik işleyiş içerisinde konular ders öğretmenleri tarafından anlatılır, özgün sınav soruları ile ölçme – değerlendirme yapılır. Geri bildirimin sağlıklı yapılabilmesi amacı ile Digital Ayna sistemi öğrenci ve velilerin erişimine açılmış olan platformdur. Bu platformda öğrenci, okul ile ilgili tüm verilerine erişebilir; kişisel bilgiler, devamsızlık bilgileri, sınav sonuç bilgileri, etkinlik programları gibi veriler paylaşılır. Sınav sonuç bilgileri, dijital karnelerin yanında etkileşim analizleri de öğrenci ve veli ile paylaşılmaktadır.

“Tecrübeli Öğretmen Kadrosu” Kültür Temel Liseleri deneyimli ve uzman öğretmen kadrosu ile fark yaratacaktır. Öğretmenlerimiz eğitim yılının başından sonuna kadar branşı ile ilgili tüm ders ve süreçleri yürüteceklerdir. Uzman öğretmenler eğitim yılı başında yapılacak hizmet içi eğitim programına katılırlar ve burada her sınıf düzeyine yönelik olarak branşları ile ilgili formasyonlarını güncellerler, bilimsel yeniliklerden haberdar olurlar. Yıl içinde yapılacak okul zümre etkinliklerine katılarak branşları ile ilgili eğitim ve denetim süreçlerine katkı sağlarlar.

“Zengin Yayın ve Sınav Desteği” Kültür Temel Liselerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtımı yapılan ders ve çalışma kitapları kullanılacaktır. Bunların dışında Kültür Yayıncılık tarafından hazırlanan kitap ve soru bankaları da sınıf düzeyi ve eğitim alanına göre öğrencilere kullandırılacak yardımcı kitap ve dokümanlardır. Okul müfredatına ilişkin dersler MEB kitaplarına, sınav müfredatına ilişkin dersler ise Kültür Yayıncılık kitaplarına göre yürütülür. Özel okullarda çok yüksek ücretlerle satılan ek yayınlar Kültür Temel Liselerinde çok uygun maliyet fiyatlarına verilecektir.Uzaktan eğitim kapsamındaki derslerin kitap ve dokümanlarının dağıtımı aynen diğer derslerde olduğu gibi yapılır.” Dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki