Külliye turizme kazandırılsın

11 Ağustos 2015, Salı - 12:44

492 yıl önce yaptırılan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nin inanç turizmine kazandırılması bekleniyor.

Yıllar içinde tanıtımı yapılmayan ve içine izole olan külliyenin tanıtımına yönelik Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Gebze Belediyesi’nin ortak çaba harcaması gerekiyor. 

 

Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi ile evli olan  ve döneminde devletin üst düzey görevlerinde bulunan Çoban Mustafa Paşa tarafından 1523’te yaptırılan  Çoban Mustafa Paşa Külliyesi ve  Camisi  Türkiye’nin önemli tarihi yapılarından birisi. İnşasından sonra  medrese olarak ta hizmet veren külliyede bir çok ünlü kişi de dersler verdi. Yıllar içinde yıpranan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi  en kapsamlı onarımını ise 1961-1970 yılları arasında gördü.  Cumhuriyetin ilk kadın mimarlarından Prof. Dr. Cahide Tamer’in başkanlığında 9 yıl süren geniş ve kapsamlı onarımlar sonrasında  Çoban Mustafa Paşa Külliyesi eski  görkemli günlerine döndü. Sonra ki yıllarda külliye birkaç kez daha kısmi restorasyon geçirirken en restorasyon ise 2012-2014 yılları arasında yapıldı.

ORTAK ÇABA GÖSTERİLSİN

Sadece Gebze değil, Kocaeli bölgesi içinde çok önemli tarihi bir yapı ve eser olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi tanıtılmayı bekliyor. Bu konuda ise Vakıflar Genel Müdürlüğü,  Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Gebze Belediyesi’nin ortak çaba harcaması gerekiyor.  Tanıtımı yapıldığı zaman  Türkiye’nin her yerinden ziyaretçileri ile inanç turizmde önemli bir  yer tutması içten bile değil.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki