Kriz Kapıda Mı ?

Kriz Kapıda Mı ?
31 Mart 2016, Perşembe - 14:18

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasında imzalanan ‘İlaç Alım Protokolü’nün süresi 31 Mart tarihinde bitiyor. Hükümet ile Eczacı Odası arasında anlaşma olmaza 01-30 Nisan tarihleri arasında ilaçlar gerçek fiyatında satılmaya başlanacak.

 

Konu ile ilgili konuşan Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı,  “1 Mayıs itibarıyla krizin yaşanması bekleniyor.  Hastalarımızı ilaçsız bırakmak gayretinde değiliz” dedi.

PROTOKOL BİTİYOR

Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı bugün oda binasında basın mensupları ile bir araya geldi. Arpacı basın açıklamasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasında imzalanan ‘İlaç Alım Protokolü’nün süresi hakkında açıklamalarda bulundu. 31 Mart itibarıyla Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı “İsteklerimiz fazla değildir. 9 ay sözleşmeyi seçimlerden dolayı bizler uzattık. Bizler gereken özveriyi gösterdik” ifadelerini kullandı. 

SIKINTILAR BAŞLADI

24 bin 700 eczane olarak taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz diyen Arpacı, “2004 yılında İlaç Fiyat Kararnamesiyle bugüne kadar tam 572 kez ilaç fiyat düşüşleri gerçekleşmiştir. Bu durumun biz eczanelere yansıması olduğu gibi ayrıca vatandaşlarımıza da fiyat farkı olarak yansımış gün geçtikçe de vatandaşımızın cebinden çıkan para ilaç fiyat düşüşlerine rağmen azalmamıştır. Düşüşler nedeniyle ilacın ulaşılabilirliğinde de sıkıntılar başlamıştı” ifadelerini kullandı.

GELİRLER AZALDI

Arpacı, “Sağlıkta dönüşümlü hastalarımızın hekime ulaşması kolaylaşmış, nüfusun artması ve yaşlanması nedeniyle reçete sayılarının gün geçtikçe çoğalmasına rağmen tedai harcamalarında ki ilaç harcamalarına ayrılan bütçenin kısılmasına hatta gerilemesine neden olmuştur. İlaç fiyatlarına bağlı olarak işletmesini çeviren meslektaşlarımız enflasyon karşısında da artan işletme giderlerine karşılık gelirleri azalmıştır” dedi. 

266 MİLYON KAZANDIRILDI

Arpacı şu ifadelere yer verdi: “Muayene ücreti tahsilatı yaparak kamunun personel için yapacağı istihdam bedeli olan 276 milyon TL’den tasarruf etmesini sağladığı gibi, bunun vatandaşlarımıza büyük bir yük olması nedeniyle uyguladığı günden günümüze kadar kaldırılmasının gerekliğini her platformda dile getirdik. Yaptığımız sözleşmelerle birlikte yaptığımız iskonto bedeli de her yıl artmış olup geçen yıl 266 milyon TL kamuya kazandırılmıştır. 

TALEBİMİZ YÜZDE 5

Anlaşma olmaza 01-30 Nisan tarihleri arasında ilaçlar gerçek fiyatında satılmaya başlanacak. İndirimli kısım SGK’dan tahsil edilebilecek. 31 Mart itibariyle anlaşma bitmesi sonrasında bir ay süreç devam edecek. 1 Mayıs itibarıyla krizin yaşanması bekleniyor.  Hastalarımızı ilaçsız bırakmak gayretinde değiliz. Elimizden geldiğince yardım edeceğiz Taleplerimizin karşılanması gerekir. Ankara’da yapılan görüşmelerde orta yol bulacağını açıkçası göremedik. Dün akşam bir toplantı vardı. Biz taleplerimizi sunduk ve karşılığını bulamadık. Enflasyon karşısında hiç bir iyileştirme yapılmamıştır. Eczacılar zor durumdadır. Özellikle tıkanan madde olan reçete hizmet bedellerinin arttırılmasını istiyoruz. Bunun gibi birkaç madde var. Bakanlığa taleplerimizi ilettik.  Enflasyon karşısında talebimiz yüzde 5’i dahi bulmuyor.   

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki