Köylüler: Sizin derdiniz ne çocuğum

İstanbul Şile ve Kocaeli Kandıra bölgesinde yapılacak olan Sungurlu barajı nedeniyle sular altında kalacak olan Akçaova, Teksen, Selametli ve Ovacık köylerinde yaşayan vatandaşlar ÇED toplantısını yaptırmadı
24 Temmuz 2015, Cuma - 00:14

DSİ tarafından Kandıra Teksen ve Akçaova köylerini tamamen ortadan kaldıracak, Selametli ve Ovacık köyünde ise büyük kayba neden olacak Sungurlu Barajı’nın ÇED toplantısında vatandaşlar toplantıyı yaptırmadı. Dört köyden gelen vatandaşlar 650 yıllık ata topraklarının su altında kalmasını istemediklerini belirtti. Akçaova Köyü Sosyal tesislerinde yapılan ÇED toplantısında Çevre ve Şehirçilik İl Müdürlüğü, Anka ÇED şirketinin yetkilileri tesislerin içine girerken, vatandaşlar tesis dışında alkış ve sloganlarla toplantıyı yaptırmadı. Zaman zaman yaşanan gerginlikler nedeniyle sosyal tesislerin içine Jandarma’da girdi.

ZAMAN ZAMAN TARTIŞMA OLDU

ÇED toplantısının yapılmaması nedeniyle köylüler ve çevreciler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Şube Müdürü Güneş Ekşi’nin tutanağı toplantının başlamadığı ve halkın toplantıyı yaptırmadığı şeklinde tutmasını istedi. Ancak ÇED Şube’den gelen yetkililerin vatandaşların talepleri doğrultusunda tutanağı tutmakta direnmeleri zaman zaman tartışmaların sertleşmesine neden oldu. ÇED Şube yetkililerinin tutanakta toplantı yapılmıştır ibaresi kullanmakta ısrar etmeleri üzerine tartışma devam ederken CHP milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet alana geldi.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET DEVREYE GİRDİ

Hürriyet, bir hukukçu olarak ‘toplantı yapılmıştır’ ibaresinin tutanaktan çıkartılması gerektiğini söyledi. Hukuki süreçte bu ibarenin sıkıntılar yaratacağını belirten Hürriyet, görevlilerin tutanağı tutma işlemi bitene kadar salonu terk etmedi. Kaplan’ın devreye girmesi ile birlikte ÇED şube görevlileri vatandaşların istediği tutanağı yazdı. Tamamen su altında kalacak olan Teksen ve Akçaova köy muhtarları yaptıkları açıklama ile topraklarını vermeyeceklerini ve direneceklerini söyledi.

akçaovaeylem3

İKİ SAAT DİRENDİLER

Eyleme tamamen su altında kalacak olan Teksen, Akçaova, büyük bölümü su altında kalacak olan Selametli ve Ovacık köyleri, kısmen etkilenecek olan Akıncı, Çalca, Kabuzcu ve bağlı mahallelerinden vatandaşlar katıldı. Sosyal tesislerin önünde toplanan vatandaşlar ellerinde taleplerini içeren dövizler ve bayraklarla yaklaşık 2 saat toplantının yapılmaması için eylem yaptı. Vatandaşlar, “Direne direne kazanacağız”, “Topraklarımızı vermeyeceğiz”, “Köylerimizi yok olmasın”, “Yurtsuz olmak istemiyoruz” sloganlarını attı.

İSTEDİKLERİNİ ALDILAR

ÇED Şube çalışanları ile yaşanan tartışmanın ardından vatandaşların istediği gibi tutanak tutuldu. Toplantı yapılmadığı ibaresinin yazıldığı tutanak Akçaova Köyu Muhtarı Remzi Yüce tarafından vatandaşlara okundu. Tutanağın okunmasının ardından vatandaşlar, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganını atarak köy meydanına yürüdü. Vatandaşlar köy meydanında ÇED toplantısını yaptırmadıkları için sevinç içinde yürüdü. Köylerin gençleri ÇED toplantısını iptal etmelerini dans ederek kutladı.

YURTSUZ OLMAK İSTEMİYORUZ

Yapılan eylemin ardından açıklama yapan Akçaova Köyü Muhtarı Remzi Yüce, Kandıra’da 11 kilometre uzunluğunda alanı kapsayacak olan Sungurlu Barajı’nın köylerini tamamen ortadan kaldıracağını belirtti. Evleri, tarlaları, yerleri sular altında kalan, akıbeti belli olmayan bir topluluk olmak istemediklerini söyleyen Yüce, “Bu bölgede yaşayan insanlar yaptıkları tarım ile ülke ekonomisine önemli katkılar vermekti. Bizler burada yurtsuzlaştırıldığımızda kapanacak olan işletmelerde ekmeklerini kazanan insanlar ne olacak. Biz yaşam alanlarımızın yok olmaması için bu barajı istemiyoruz” dedi.

akçaovaeylem1

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki