KOÜ’lüler Mehmet Akif’i Andı

KOÜ’lüler Mehmet Akif’i Andı
10 Mart 2016, Perşembe - 20:00

İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. yılı dolayısıyla KOÜ Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü Mehmet Akif anması gerçekleştirdi

Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, İstiklal Marşı’nın 95. kabul yılı nedeniyle Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenledi. Anma programına fakülte dekanı Halis Aygün, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Programda; KOÜ öğretim üyeleri Prof. Dr. Adnan Karabeyoğlu ve Doç Dr. Kenan Acar’ın yanı sıra Sakarya Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehdi Ergüzel ve Yrd. Doç. Dr. Okan Koç konuşmacı olarak yer aldı.

 

TEK KURŞUNLA BİTİRMİŞ

Etkinlikte konuşan Doç. Dr. Kenan Acar, “Akif tek kurşunla işi bitirmek gibi tek heceli fiiller kullanmıştır. Bence bu tek heceli fiillerin şiire güç kattığı söylenebilir. Akif’in kullandığı sözcükler o dönemde aksiyon hareket içeren fiillerdir. Akif’in içinden bir şeyler çıkıyor sanki. İstiklal Marşı’nda fiillerin olumsuz biçimlerini de kullandığını gördüm. Milleti ikaz ediyor. Korkma, düşmana uğratma, incitme, vermede olumsuzluğun fazla kullandığını görüyoruz” dedi.

 

DİNDAR YÖNÜ YANSIYOR

Acar, “En sık kullanılan 4 defa millet kelimesini görüyoruz. Akif’in milleti, yurdu, vatanı, hakkı ne kadar özümsediğini gösteriyor. Soyut ve somut isimler arasında dengeli olduğunu da görüyoruz. Mehmet Akif’in kullandığı somut ve soyut isimler ağırlıklı olarak evren ve tabiatla ilgilidir. İkinci sırada da insan bedeniyle ilgili isimler geliyor. Soyut isimlerin büyük bir kısmı Akif’in dindar yönünü yansıtan sözlerdir. Yüzde 65’i Türkçe kökenli yüzde 35’i alıntıdır” ifadelerini kullandı.

 

MÜCADELECİ BİR ADAM

Mehmet Akif’in portresini anlatan Okan Koç ise, “Mehmet Akif çokça bilinilen bir şairdir. Safahat yalnızca bir şiir kitabı olarak değil şairin idealizmini ortaya koymuştur. Bugün bilindiği sanılan ama yeterince anlaşılamayan bir Akif’le karşı karşıyayız. Bugün bizlerin Akif’in sanatından ve şahsiyetinden öğreneceğimiz çok şeyin olduğu aşikardır. Büyük insanlar milletin cevheridir. Onlar temsil gücü olan çok değerli şahsiyetlerdir. Toplumun geniş kesimleri Akif’te kendi temsillerinin gücünü buluyorlar. Söylemi eyleme dönüştüren adamdır o. Milli mücadele için çok iyi bir figür ve mücadeleci bir adam” diye konuştu.

 

HEDİYE VERİLDİ

Okan Koç konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Akif Safahat’ın içindedir, Safahat Akif’le bütünleşmiştir. Akif, yakın tarihimizin siyasi ve idari çalkantıların olduğu bir dönemde yaşayarak mücadeleye şahit olmuştur. Çanakkale için yazdığı bu şiir edebiyatımızın en büyük epik şiiridir. İstiklal Marşı şairin de dediği gibi hiç şüphesiz bir daha yazılamaz. Olağan üstü bir destandır. Bu anlamda Akif ile İstiklal Marşı ölüm kalım savaşının armağanıdır.” Programın sonunda dekan Halis Aygün tarafında konuşmacılara katılım belgesi verildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki