KOÜ Teknoparkı’na yeni bina müjdesi

29 Eylül 2015, Salı - 22:34

 

 

 

KOÜ Teknopark A.Ş.’nin 100 bin metrekare alanın üzerinde 30 bin metrekare yeni bine yapma talebine bakan Fikri Işık olumlu yanıt verdi. Işık, yüzde 100 çalışan Teknopark’a yeni bina yapımı için 2016 da start vereceklerini belirtti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş’de incelemelerde bulundu. Yüzde 100 dolulukla çalışan Teknopark’ta yapılan çalışmaları inceleyen Işık, Teknopark yönetiminin yeni bina talebine de olumlu cevap verdi. Işık, Teknopark’ın üzerinde kurulu bulunan 100 bin metrekare alanın 30 bin metrekaresinde yeni kuluçka merkezlerinin yapılmasına olumlu baktıklarını belirtti. Firmaların taleplerinin olduğunu söyleyen Işık, çalışmanın 2016 yılında başlaması için talimat verdiğini kaydetti.

 

ÖNCE BRİFİNG ALDI 

Bakan Fikri Işık’ın Teknopark’taki incelemesinde KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Teknopark Genel Müdürü Sadık Semizoğlu ve teknopark yöneticileri hazır bulundu. Yaklaşık 30 dakika süren brifingin ardından Bakan Fikri Işık, Teknopark binasının üzerinde yeni yer talebi ile ilgili araziyi inceledi. İncelemenin ardından Işık, teknopark ve yeni yatırımla ilgili bilgi verdi. Türkiye’de 61 teknopark olduğunu ve bunun 46 tanesinin faal olduğunu belirten Işık, “Teknoparklarda 28 bini AR-GE elemanı olmak üzere toplam 33 bin kişi istihdam ediliyor” dedi.

 

STARTI VERDİK

Teknoparklardaki üretim ile yapılan ihracatın 2 milyar doları aştığını söyleyen Işık, “Teknoparkların ciroları ise 25 milyar lirayı aştı. Biz bunu daha da artırmak istiyoruz. şu anda KOÜ Teknopark’ı yüzde 100 dolulukla çalışıyor. Yeni bina ihtiyacı var. Firmalar kendi binalarını yapmak istiyor. Yeni binaların kazandırılması için çalışmaları başlatıyoruz. 2016 yılında burada yeni bina inşaatları başlayacak. Teknopark yönetiminde bulunan KOÜ, KSO, KOTO; GOSB ve GTO’nun yapacağı çalışmalara bakanlık olarak destek vereceğiz. Buraya yeni AR-GE binaları kazandıracağız” dedi.

 

ARZU ETTİĞİMİZ NOKTADA DEĞİL

KOÜ Teknopark A.Ş’nin arzu ettikleri noktada olmadığını belirten Işık, “AR-GE ve inivasyon çalışmalarında teknoparkların önemi çok büyük, 2023 hedefine ulaşmak için teknoparklarımızı daha fazla geliştirmeliyi. 2002 yılında 2 olan teknopark sayısı bu gün 46 faal teknoparka çıktı. Şu anda teknoparklar için ciddi çalışmalar var. Teknoparklara AR-GE çalışmalarına daha fazla destek vereceğiz” dedi.

 

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki