KOTO Mart ayı toplantısını yaptı

KOTO Mart ayı toplantısını yaptı
31 Mart 2016, Perşembe - 11:11

KOTO Mart ayı meclis toplantısını Burhan Kasım Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıda değerlendirmeler yapan KOTO Başkanı Murat Özdağ, şehirdeki alt yapı sorunlarını dile getirdikten sonra Cengiz Topel Havaalanı için hem Anadolu Jet hem de Türk Hava Yolları ile görüştüklerini belirtti.

RAMAZAN KADINÇEŞME GÖREVİNDEN AYRILDI

38’inci KOTO meclis toplantısının başkanlığı Bülent Karagöz tarafından gerçekleştirildi. Karagöz konuşmasında Çanakkale Zaferi’nde kaybettiğimiz şehitlere değinerek, “Bu vatan için büyük işler, fedakârlıklar yapan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar tarihe gömülemeyecek kadar büyük işler yaptılar. Hepsini minnetle anıyorum’’ diye konuştu. Karagöz, meclis üyesi Ramazan Kadınçeşme’nin görevinden ayrıldığını yerine ise Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Nazan Topdemir Güllü’nün getirildiğini belirtti.

‘VERGİ TAHSİLATINDA BİRİNCİYİZ’

Vergi sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan KOTO Başkanı Murat Özdağ, “Vergi sonuçlarına baktığınızda Türkiye’de 50 milyonun üzerinde ikinciyiz. Türkiye’de ise vergi tahsilâtında birinciyiz. Bu nedir bizim ne kadar borcuna sağlık olduğumuzu gösterir. Her bir kişi, 27 bin TL vergi ödemektedir. Fakat kişi başına düşen yatırım miktarı ise 1000 lira. BizKocaeli olarak gerçek manada kaldıraç şehriyiz. Kocaeli Türkiye’nin sanayi başkentidir. Bu ülkenin yükselmesi için Kocaeli’nin alt yapısının düzelmesi lazım. Kuzey otobanının ve güney otobanının yapılması lazım” şeklinde konuştu.

‘ŞEHRİMİZİN ÇEVRE YOLU YOK’

Alt yapı konusunda ciddi sıkıntılar olduğunu ifade eden Özdağ, “Demiryolu acilen limanlara OSB’lere bağlanmalı. Şehrimizin çevre yolu yok. Yerel yönetimler acilen Gebze’den Eşmeye kadar bir çevre yolu temin etmeli. Bunlar acil çözülmeli. Yaptığımız çalıştay raporunda Kocaeli’ye bu alt yapılar yapılmazsa 2020 yılında anormal trafik sıkıntısı yaşanacak” diye konuştu. Özdağ, “Sadece yap işlet devret modeli düşünülmemeli. 27 bin TL verginin karşılığı 1000 TL’lik değil 6 bin TL’lik kişi başı yatırım olmalı. Körfez geçiş köprüsü ülkenin projesidir onu bize yaptık diye getiremezsiniz. Belediye zarar da etse otoparkları işletmeli. En az 30 dakika ücretsiz otopark olmalı” dedi.

‘ÇÖZÜM ÜRETMELİYİZ’

Sorunlara karşı çözüm önerileri gösterilmesi gerektiğini söyleyen Özdağ, “Perşembe pazarı yeri yapıldı. Pazarcılar biz buraya sığmayız. Yap işlet devlet uygulayın dedik. Burası ne olacaktır. Çarşı esnafı ile bir araya geldik. Yapılan çalışmalar sonrasında 20 madde ortaya çıktı. Bunlar yerel yönetimlere bildirildi. Hürriyet caddesi trafiğe kapatılmalıdır. Yürüyüş yolu acilen düzeltilmeli. Asıl sorun kentin bir noktada yoğunlaşmasından kaynaklanıyor. Bu da kentsel dönüşümü bize gösteriyor. Biz diyoruz ki organize sanayi bölgeleri kurulmalı. Organize Sanayi Bölgeleri nasıl bir sistemde işliyorsa bizde aynı Organize Ticaret Bölgelerimizi yürütelim. Çözüm üretmeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘KOCAELİ SADECE SANAYİ ŞEHRİ OLMAMALI’

Kocaeli’nin lojistik bir şehir olduğunu belirterek sanayi ile iç içe olması gerektiğini ifade eden Özdağ, “Kocaeli bir lojistik şehridir. Ticaretle sanayi iç içe olmak zorundadır. Biz sadece üretime bağlı kalırsak ilerleyemeyiz. Bir ürününüzün yoğunluğu yüzde 10’u geçmemelidir. Kocaeli sadece sanayi şehri olmamalıdır. Fuar ve turizm şehri olmalı. Daha düne kadar fuar düzenlenmeyen alanda fuarlarımız düzenleyeme başladık. İDEV’i düzenledik. Tüm doğu Marmara’daki illerin birlikteliğine yer verdik. Türkiye’de uygulanan diğer fuarlara baktığımızda oldukça başarılıymışız onu da belirteyim” diye konuştu. 

CENGİZ TOPEL İÇİN ÇALIŞILIYOR

Cengiz Topel Havaalanı için hem Anadolu Jet hem de Türk Hava Yolları ile görüştüklerini belirten Özdağ, “Cengiz Topel Havaalanı için hem Anadolu jet hem de Türk hava yollarıyla görüşüyoruz. Bir hava limanın yurt dışı bağlantısı yoksa ticari olamaz. Teknik olarak hiçbir sorunu yok. Çift koridorlu uçakların inmesi için yeterli pist genişliği yok. Onun da sağlanması için askeriyeden izin alınması gerekiyor. Bu çabalarımız devam ediyor. Oda üyelerimiz için 300’ün üzerinde firmayla anlaşmamız var. SANTEK Fuarı gerçekleştireceğiz. Son aşamaya geldik. SANTEK Fuarı’nın 26–29 Mayıs’ta yapacağız” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki