Körfez balıkla dolacak

İzmit Körfez’inde balık çeşitliliğini artırmak ve halkın denizden daha fazla faydalanması için yapılacak olan balıklandırma çalışması için Büyükşehir Belediye Başkanı’na mecliste yetki verilecek. Yetkinin ardından yapılacak protokol ile balıklandırmanın nasıl yapılacağı da belirlendi
11 Ağustos 2015, Salı - 12:01

Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfez’inin temizlenmesi için yaptığı çalışmaların ardından Körfez’deki balık çeşitliliğini artırmak içinde 2014 yılında başlattığı İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi çalışması için Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na yetki verecek. Büyükşehir Meclisi’nde verilecek yetkinin ardından Körfez’de biyolojik çeşitliliği artırmak ve halkın denizden daha fazla yararlanması için Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı TAGEM’e bağlı olan SUMAE koordinasyonunda, AKSAM ile protokol imzalanacak. Protokolün ardından çalışmalar başlatılacak.

 

PROJE 2014’TE HAZIRLANDI

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklenen ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi Fizibilite Raporunun Oluşturulması projesi Eylül 2014 tarihinde tamamlandı. Proje ile Marmara Denizi’nin doğu kısmında bulunan İzmit Körfezi’ndeki, mevcut balık tür ve çeşitliliğinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir kılınması, bölgenin ekonomik gelişmişliğine ve halkın denizden faydalanmasına katkı sağlanması amaçlandı.

 

4 KURUMLA PROGRAM YAPILDI

Proje ile ortaya konulan hedefler doğrultusunda 22-23 Aralık 2014 tarihlerinde bu aşamadan sonra izlenecek yol haritasının belirlenmesi için, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü (AKSAM), Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE) ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü yetkililerinin de katılımları ile bir program oluşturuldu.

 

KARARLAR ALINDI

Bu programda, balıklandırma ve adaptasyon çalışmalarına yönelik işbirliği imkanlarının değerlendirildiği bir toplantı yapıldı. Toplantıda, projenin belirli bir program çerçevesinde yürütülmesine yönelik usul, esas, materyal ve metodu ile bilimsel ve teknolojik detayların ortaya konularak, bundan sonraki sürecin SUMAE koordinasyonunda hazırlanacak protokol kapsamında yürütülmesi istendi. Ayrıca projenin ilk adımı olan ve balıklandırmada kullanılacak levrek ve kalkan balıklarına ait genetik analiz için belirlenen sayıda balığa ait kuyruk örneklerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak çalışma ile toplanmasına karar verildi.

 

PROTOKOLÜN KAPSAMI BELİRLENDİ

Yapılan çalışmaların ardından büyükşehir Meclisi’nin Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na vereceği yetki ile TAGEM’e bağlı olan SUMAE koordinasyonunda, AKSAM ile protokol imzalanacak. İmzalanacak protokol ile balıklandırılmasına karar verilen ve bölgede bulunan levrek ve kalkan balıklarının genetik analizlerinin yapılacak. Mevcut balık ve tür çeşitliliği ile stok durumunun belirlenecek ve izlenecek. İhtiyoplankton örneklemelerinin (yumurta ve larva sörveyleri) yapılacak ve izlenecek. Yaşam alanları ile koşullarının ve üreme bölge ve zamanlarının belirlenecek. Balıklandırma yapılacak balıkların; boyutu ve sayısı ayrıca balıklandırma işleminin yapılacağı yeri ve zamanının belirlenecek. Balıklandırma aşamasında tuzluluk ve sıcaklık adaptasyonunun yapılacak.  Markalama yapılması ve izlenebilirliğinin sağlanacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki