Konak hastanesi bilgilendirmeye devam ediyor

Konak hastanesi bilgilendirmeye devam ediyor
27 Nisan 2016, Çarşamba - 13:52

Konak Hastanesi, Boyun Fıtığı Rahatsızlığı Konusunda Uyarıyor.Konak Hastanesi Gebze Beyin Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Aydın Pekince, boyun fıtığı rahatsızlığı görülen hastalarda, boyun hareketi ile artan sırt, omuz ve kollarda görülen ağrıların ileri aşamalarda kalıcı felçlere kadar ilerleyebileceği konusunda uyardı.

 

Konak Hastanesi Gebze Beyin Cerrahi Uzmanı  Opr. Dr.  Aydın Pekince, boyun fıtığı rahatsızlığının, uzun süre aynı boyun pozisyonda çalışan, ağır iş kollarında çalışan ya da ağır sportif faaliyetler yapan bireylerde görüldüğünü, bunun dışında aile bireylerinde bel ve boyun fıtığı hastalığı olan kişilerde de rastlandığını ifade etti.

Konak Hastanesi Gebze’de 10 dakika sürecek boyun MR’ı çekimiyle kesin teşhisin  konulup tedaviye başlandığını ifade eden Opr. Dr. Pekince şunları söyledi:

“ Boyun fıtığı rahatsızlığı, omurga kemikleri arasındaki nispeten daha yumuşak olan kıkırdak yastık dokunun yerinden kaymasıyla ortaya çıkar. Bu kıkırdak dokunun sinirlere baskı yapması sonucu özelikle gece şiddetlenen omuz, kol ve el parmaklarında ağrı,  bazen de sırt ve göğüse yayılan şiddetli ağrı ve uyuşmalara neden olur. Bu sinir baskısı tedavi edilmezse  hastalık ilerleyerek omuriliğe zarar vermeye başlar.  Bu durum ömür boyu kalıcı kol ve bacak felçlerine neden olur.

Boyun fıtığı kollarda ve bacaklarda güç  kaybı ve felçlere neden olmamış düzeyde ise ilaç tedavisi boyunluk ve istirahatle veya fizik tedavi ile giderilebilir.

Fakat bu tedavilere rağmen şikayetleri geçmeyek kollarda ve ellerde güç kaybı ve felçler oluşan hastalar ameliyat edilir. Boyun fıtığı ameliyatı ortalama bir saat içinde  güvenle yapılabilen, ameliyattan 3-4 saat sonra hastanın dolaşmasına izin verilen ve bir gün sonra da taburcu edilen, çok sık yapılan cerrahi bir operasyondur. Hastalar ameliyattan 10-15 gün sonra  iş ve yaşam koşullarına geri dönerler.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki